Hrad v Domažlicích, známý jako Chodský hrad, má za sebou již dlouhou historii. Jeho počátky spadají do časů vlády Přemysla Otakara II. Ani on, ani další významní majitelé však neovlivnily podobu hradu tolik, jako ničivé požáry.
Město Domažlice se nachází v jihozápadní části Plzeňském kraji a je bráno jako centrum celé oblasti, nazývané Chodsko. Samotný hrad, známý jako Chodský hrad, se nachází v centru města nedaleko hlavního náměstí. Dnes svému okolí vévodí především jeho středověká, 52 m vysoká věž, která je de facto jedinou připomínkou původního hradu.
Středověký hrad dal společně s městem vystavět král Přemysl Otakar II. Stalo se tak někdy v 60. letech 13. století. Tehdy se ze starší trhové vsi stalo královské město. Hrad zaujal prostor v rámci městských hradeb, jejichž byl součástí. Hrad stál původně v jihozápadním nároží města. Na straně proti městu, kde ho pravděpodobně chránil příkop a parkán, měl pravoúhlé nároží, zatímco opačná strana byla čtvrtokrouhlá. Podle kresby z roku 1592 měl hrad tři palácová křídla. Dochovaly se z něj zejména obvodová hradba na vnější straně a okrouhlá věž postavená na čtverhranném soklu. Již od počátku byl učen jako sídlo královských purkrabí, kteří spravovali záležitosti Chodů - svobodných sedláků střežících hraniční pomezí.
Od počátku Chodský hrad často hostil české panovníky na jejich cestách do ciziny, například na počátku 30. let 14. stol. i krále Jana Lucemburského.
Hrad i celé město se zapsali poměrně významně do českých dějin v dobách husitských válek. Tehdy se město přidalo na stranu husitů, konkrétně Táboritů. V srpnu roku 1431 bylo město obléháno vojsky čtvrté křížové výpravy v čele s markrabětem Fridrichem Braniborským a kardinálem Giulianem Cesarinim. Jeho vojska 14. srpna mezi Domažlicemi a městečkem Kdyně porazily spojené husitské svazy pod velením Prokopa Holého. Tato bitva je obecně známá jako bitva u Domažlic.
V období pozdní gotiky byl vylepšen městský obranný systém, přičemž došlo k výstavbě kruhové hlásky na náměstí. Ta svou výškou 56 m předčila i hradní věž a je dodnes druhou dominantou města. Její zajímavostí je fakt, že je kvůli mělkým základům odchýlená od svislé osy o 70 cm.
Funkci správního sídla plnil Chodský hrad až do počátku 16. století, kdy byl poničen ohněm a od té doby pustnul. Zkázu stavby dovršil velký požár Domažlic r. 1592, jenž z hradu učinil doslova rozpadající se ruinu.
Objekt nadále zůstal v majetku města, avšak po bitvě na Bílé hoře roku 1620 se stal předmětem sporů mezi vrchností a městem. Tato vleklá pře mezi domažlickými a Lamingenem z Albenreuthu, smutně proslulým z chodského dramatu, byla ukončena v roce 1671 výměnou hradu za pozemky.
V letech 1726 až 1728 byla na místě trosek vystavěna solnice s věží, kterou měl projektovat proslulý architekt barokní doby Kilián Ignác Diezenhofer. Solnice sloužila svému účelu až do počátku 19. století. Ve druhé třetině tohoto věku byl do prostor objektu umístěn městský úřad, po opravách v roce 1850 i škola.
Po uvolnění hradu na přelomu 19. a 20. století byly prázdné místnosti předány k užívání nejprve městské knihovně a od počátku 30. let pak i muzeu, jež postupným rozšiřováním časem zabralo celou budovu. Po krátké pauze během II. světové války, byl Chodský hrad navrácen svému kulturnímu poslání.
V 90. letech, konkrétně v roce 1992 byly započaty rozsáhlé opravy objektu. Ty však byly těsně před dokončením v dubnu roku 1925 zhaceny, jelikož hrad opět zachvátil rozsáhlý požár. Následná obnova skončila až v červnu 1998. Nová expozice byla následně zpřístupněna od května 1999. Muzeum se na hradě nachází dodnes.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , architektura , cestování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 3 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 4 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 5 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 6 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 6 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 7 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 8 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 9 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák