Na vrchu Lipovsko můžeme najít hrad, který nikdy neexistoval

Vrch Lipovsko leží nedaleko obce Strašice, jihovýchodně od Rokycan. Podle některých turistických map, ale i populárně-naučné literatury se tu nachází zříceniny hradu Chlukov. Kuriozita tohoto hradu spočívá v tom, že zde vlastně nikdy neexistoval.

Vrch Lipovsko dosahuje nadmořské výšky 651 m. Jako součást rozhlehlého pohoří Brd vybíhá jihozápadním směrem v podobě protáhlého a skalnatého hřebene nad potokem Klabava, který jej lemuje od jihu až k severozápadu. Od jihovýchodu pak hřeben strmě spadá k bezejmennému drobnému toku, zatímco na severu klesá pozvolněji k obci Strašice. Nejlépe přístupný je tak od východu.

Při průzkumu map či populárně-naučné literatury se dá v těchto místech najít jakýsi hrad Chlukov, případně Strašice. Pokud ovšem návštěvník na toto místo přijde, bude možná překvapen.

Název hradu Chlukov se v písemných pramenech objevuje jen jednou a navíc dodatečně. Známý kompilátor latinsky psané České kroniky, zvaný Beneš Minorita, zaznamenal, že v roce 1351 vypukla v jižních Čechách válka mezi mocnými panskými rody. Na jedné straně bojovali páni z Hradce a ze Šternberka, k nimž se přidali Rožmberkové a páni z Michalovic, na druhé straně někteří rakouští velmožové a páni z Landštejna. Karel IV., aby nebezpečné rušitele míru zkrotil, vytáhl v únoru 1352 zejména proti Rožmberkům. Rozbořil a vypálil některé jejich hrady, mezi nimi je jmenovitě uveden i Chlukov.

Tato zpráva vedla mnohé turisty období romantismu i badatele k tomu, aby hrad Chlukov, o jehož vzniku, místě a dějinách prameny jinak mlčí, umístili do okolí Strašic na Plzeňsku a ztotožnili je s terénními relikty na vrchu Lipovsko. Dáno to bylo především menšími i rozměrnými kameny, které mohou budit dojem záměrného opracování. Jsou ale čistě dílem přírody. Díky tomu zde ovšem v období romantismu v 19. století vznikla pověst o existenci dávného hradu, který byl následně spojen s v písemných pramenech uvedeným Chlukovem.

Hrad zde hledal již zakladatel české kastelologie A. Sedláček. A. Podlaha dokonce uvedl, že zde v jeho v jeho dobách byly ještě zbytky zdí a vodovodu. Archeologický povrchový průzkum, který provedli V. Švábek a J. Anderle, však prokázal, že zde žádné zbytky po hradu nejsou. Blízké a nápadné stopy lidské činnosti pak souvisí s hledáním a možná i těžbou železné rudy a s výrobou  dřevěného uhlí v milířích. Opuštěný lom je možné v blízkosti Lipovska vidět dodnes.

Samotný hrad Chlukov, doložený písemnými prameny ve 14. století, je záhadou. Že skutečně existoval, je jisté, ovšem otázkou je kde. Kromě  této lokality je hrad Chlukov spojován i s dalšími místy, ovšem všechny jsou opět s velkou dávkou nejistoty

Patří mezi ně například Kuškov (Tuskov) ležící také v prostoru brdského vojenského újezdu, severovýchodně od Skořic. Ves byla v roce 1325 prodána Rožmberkům, v roce 1379 je uváděna jako pustá. Možná by ve zprávě Beneše Minority mohlo jít o její zkomolený název. Vzhledem k tomu, že zde nebyl proveden žádný průzkum, není možné určit, zda a jaké sídlo zde existovalo.

Další uvažovanou lokalitou je hrad, dnes nazývaný Vydřiduch nedaleko Svojkovic. Jeho původní jméno není spolehlivě známo a zprávy o něm mlčí. Byla tu nalezena keramika ze 13. století a mohlo jít o významný opěrný bod na královské cestě do Plzně. Podle vypálené mazanice hrad zanikl požárem zhruba v polovině 14. století, kdy už byl součástí rožmberského panství. Bohužel je většina hradu zničena lomem. Dodnes se dochoval pouze šíjový příkop a nepatrná část jádra.

Výstup na vrch Lipovsko však jistě není žádným zklamáním. Byť zde nejsou žádné hradní zříceniny, popsané kamenné a skalní útvary jistě stojí za návštěvu, stejně jako možnost krásného a romantického výhledu na okolní vrchy Brd, které sem kdysi lákali první návštěvníky a tvůrce pověsti o místním středověkém hradu.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Brdy zajímavosti Archeologie obce

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy