Vedle slavnější Svaté Hory u Příbrami je poutní místo na Makové hoře menší, o to však milejší. Nabízí procházku nejen krásnou přírodou, ale i místní poutavou historií. Oříškem pro nejednoho návštěvníka je už samotný název Makové hory, který ve skutečnosti s mákem nemá nic společného.
Poutní místo zaujalo vrchol kopce s nadmořskou výškou 545 m. Přesto není v krajině nikterak dominantní, neboť se v okolí, tvořící součást Benešovské pahorkatiny, nachází mnoho dalších obdobně vysokých kopců. Například severovýchodně od Makové hory leží ve výšce 519 m n. m. vrchol kopce s názvem Hradiště. Jak název napovídá, v pravěku se zde nacházelo opevněné hradiště.
Kde koho jistě napadne, že název Maková hora souvisí s pěstováním máku v okolí. To je ovšem mylná představa, neboť ani v minulosti, ani dnes v okolí pole s máky nenajdete. Název hory se odvíjí od skutečnosti, že se zde dříve těžily drahé kovy a arsen, tedy ve smyslu „má kov“, z čehož následně vznikl název, označující kvality hory - Makov(á) hora.
Historie poutního místa na vrcholu hory má své kořeny v období baroka. Nynější kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, který není čistě barokní stavbou, ale nese rysy vlašské renesance, zde nechal vystavět majitel panství Jan Felix Chanovsko-Kaselovský. Stalo se tak mezi lety 1719 až 1722. Stavitelem byl slavný Carlo Antonio Canevall.
Vedle kostela zde vznikl malý klášter karmelitánů. Do řádu chtěl následně Jan Felix také vstoupit. Řád však na Makové hoře vydržel jen několik let. Zůstala tu po nich největší památka, kterou je soška Panny Marie s Jezulátkem. Jedná se o dřevěnou sošku, jejíž stáří je větší, než kostela samotného, neboť pochází z 1. poloviny 17. století.
Po smrti Jana Felixe přišel kostel o potřebný přísun peněz a nemohl tak být dostaven podle původních plánů s obvodními ambity. V této době opouští Makovou horu i řeholníci, jejichž klášter, podle některých zmínek, vyhořel. Neblaze se na místním poutním místě a klášteře podepsaly i josefínské reformy.
Bratrstvo svatého škapulíře a karmelské Matky Boží obnovuje až v polovině 19. století páter Jan Šrámek a zřizuje zde i faru. Ta, na rozdíl od kláštera, stojí za kostelem na vrcholu hory dodnes.
Od roku 1909 až do své smrti v roce 1918 zde působil kněz Vincenc Bosáček. Spolu s ním na Makovou horu přišel i jeho bratr, malíř Josef Bosáček, který zde působil jako kostelník. Josef byl spolupracovníkem Mikoláše Aleše a díky němu zdrobí interiéry kostela překrásné malby. Po bratrově smrti zde Josef žil jako poustevník až do roku 1934, kdy zemřel.
Z jejich časů se zachoval příběh o tzv. makovském oslíkovi. U kostela ani na hoře není zdroj pitné vody. Nejbližší studánka byla až u vsi Smolotely. Vypráví se, že Josef měl k tomuto účelu oslíka, který fungoval jako vodovod. Osel měl na sobě připevněné putny na vodu. Chodil s doprovodem, ale někdy i sám. Došel vždy do vsi, kde mu místní pomohli nabrat vodu a oslík se za pamlsek sám vrátil s vodou ke kostelu. Proto se mezi místními říká „chytrý jako makovský osel.“
Během komunistické éry kostel chátral. Nový zlatý věk přišel pro Makovou horu až poměrně nedávno, v 90. letech minulého století. Zasloužil se o to františkán František Angelo Homola, který se plně věnoval všem příchozím návštěvníkům a hlavně kostelu, v němž bydlel a jehož okolí zveleboval. Rekonstrukce se dočkaly historické varhany, posezení a v roce 2000 byly do věží kostela vráceny 2 nové zvony.
Obnovení se dočkala i původní křížová cesta, která dnes návštěvníky na Makovou horu vede směrem od Smolotel. Návštěvníci ale mou zvolit i náročnější cestu směrem od Vltavy, respektive od vodní nádrže Orlík.
Mezi další lákadla patří nedaleká ves Dalskabáty, která vystupuje v divadelní hře příbramského rodáka Jana Drdy s názvem Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert. Na její motivy režisér Jaroslav Novotný natočil v roce 1976 stejnojmenný film.
Související
Sváteční slovo farářky Martiny Viktorie Kopecké: Vánoce jsou o putování, nacházení cíle a naději. Zastavme se
KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského: Svatý Václav se projevil jako schopný politik a zachránce národa. Jeho odkaz je aktuální i dnes
poutníci / víra , historie , architektura , Kostely
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 2 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 10 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák