Rokokový zámek Stekník je plný maleb a vůně chmelu

Nevelký a ne příliš známý zámek Stekník se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Louny nedaleko Žatce. Oč je tento rokokový zámek méně známý, o to více dokáže překvapit. Prostory, které byly ještě v minulém století spojené s pěstováním chmele, se opět proměňují v důstojné sály a komnaty s krásnými malbami.

Zámek Stekník vyniká v poměrně rovinaté krajině  díky svému situování na hraně mělkého údolí nad řekou Ohře. Jeho dominantu ještě zdůrazňují překrásné terasovité zahrady. Jak zahrady, tak zámek jsou ale až dílem mladšího období.

První písemná zmínka o vesnici Stekník pochází už z roku 1389.  Panské sídlo, popisované jako tvrz, se uvádí prokazatelně v roce 1539, kdy patřila k panství Kaplířů ze Sulevic. Kaplířové drželi Stekník až do začátku Třicetileté války, kdy jim byl za účast na stavovském povstání zkonfiskován. Královská komora ho následně prodala Adamovi z Valdštejna.

V roce 1681 kupuje zbytky vyhořelé tvrze bohatý žatecký měšťan Jan Jiří Kulhánek, později nobilitovaný do šlechtického stavu s přídomkem z Klaudensteina. Právě on nechal na místě staré tvrze vystavět zámek ve stylu vrcholného baroka.

K dalším významným stavebním úpravám došlo ve 2. polovině 18. století, za vnuka Jana Jiřího, kterým byl Jan František sv. pán z Klaudensteina. Zámek byl tehdy rokokově upraven a získal dnešní podobu.  

Díky výstavbě jižního křídla zámek dostal poměrně vyváženou dvoukřídlou dispozici. V západním křídle vznikl velký sál s balkónem a k severnímu konci staršího křídla byla připojena kaple Navštívení Panny Marie. Zámecké fasády jsou od té doby plasticky rozčleněny pilastry a rokokovým květinovým dekorem na supraportách, parapetech a pilastrech. Před západní průčelí předstupuje konvexní tříosý rizalit s balkónem a se štíty zdobenými rokokovými vázami. Za ním je v přízemí oválná sala terrena zaklenutá kupolí. Její strop je zdoben štukovým zrcadlem s malbou alegorie Umění a v nikách jsou malované alegorie Lásky. Poměrně unikátní jsou místní obrazy, které jsou tvarově uzpůsobené oblým tvarům stěn, takže se přizpůsobují oválnému tvaru prostory.

Kaple je obdélná se zkosenými nárožími a má obdélný presbytář. Kromě dalšího vybavení se v ní nachází hlavní oltář zasvěcený Navštívení Panny Marie, šest obrazů světců od Ignáce Raaba, obraz Nejsvětější Trojice a varhany.

Ze západní a jižní strany je zámek obklopen unikátní italskou zahradou na stupňovitých terasách zdobených rokokovými vázami a plastikami.

Jan František sv. pána z Klaudensteina získal v roce 1772 pro svůj rod hraběcí titul a 1775 posílil svůj stav spojením s významným hraběcím rodem Hohenembsů. Roku 1796 prodal Stekník, rytíři Antonínu Josefu Korbovi z Weidenheimu.

Na přelomu 19. a 20. století se majitelé zámku střídali, až jej zdědil švýcarský konzul Gérold Déteindre, který byl posledním soukromým majitelem objektu. Jeho potomci drželi velkostatek Stekník až do prosince roku 1949. Tehdy byl velkostatek Stekník, včetně zámku a mobiliáře, Československou vládou vykoupen v rámci tzv. Náhradové dohody uzavřené mezi Švýcarskou Konfederací a Československou republikou. Pozemky velkostatku Stekník byly následně rozparcelovány a samotný zámek začal sloužit Výzkumnému ústavu chmelařskému v Žatci. Později jej užívala Národní galerie Praha, která zde umístila depozitář obrazů.

Na lepší časy se zámku začalo blýskat až na konci 90. let, kdy byl převeden do správy Národního památkového ústavu. V nedávné době proběhla renovace zámecké kaple a tzv. piana nobile, na které navázala rekonstrukce západního křídla, kde byl v roce 2019 otevřen nový návštěvnický okruh, jenž prezentuje soukromá apartmá posledního majitele zámku švýcarského konzula Gerolda Déteindre.

Zámek je i letos přístupný a s chmelem ho již pojí pouze nekonečné lány této plodiny, které se rozprostírají všude kolem.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura chmel Umění

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma

Čechům nezapomněli k Vánocům popřát vrcholní politici. Již v pondělí pustil do světa své přání prezident Petr Pavel, který promluvil společně s manželkou Evou. Dnes se k hlavě státu připojil premiér Petr Fiala (ODS) se svým vzkazem občanům. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy