Praha - Plánujete dovolenou v zahraničí? Pak rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění. Opak se vám totiž může velmi nepěkně prodražit. Jak si pojištění vybrat a na co si dát pozor? Jak úraz nahlásit a co dělat?
Podcenit cestovní pojištění může mít velmi nepříjemné následky. Za léčbu v zahraničí totiž špatně pojištěný turista musí v mnoha případech zaplatit opravdu astronomické částky. Nic jiného mu při úrazu nezbývá.
Ať už vyrážíte na rodinnou dovolenou do Chorvatska, s přáteli na kola do Německa nebo Rakouska, případně za exotickými dálkami, je více než moudré se na cestu pořádně pojistit. Cena zájezdu je totiž pak často nižší, než případné náklady, které musí nedostatečně pojištěný člověk v cizině zaplatit, pokud potřebuje ošetření v tamní nemocnici.
Při vážném úraze se ceny za ošetření, pobyt v nemocnici nebo třeba převoz pacienta mohou vyšplhat i do statisíců až milionů. Stačí, aby kvůli vám musel vzlétnout třeba vrtulník.
Evropský průkaz zdravotního pojištění
Při cestách po Evropské unii si mohou Češi v zajištění lékařské péče připadat takřka jako doma. Platí jim totiž Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten najdete zpravidla na druhé straně své kartičky pojištěnce, kterou běžně nosíte ke svému lékaři doma.
Přesto se ani v Evropě nevyplácí spoléhat pouze na tento průkaz a pořídit si i cestovní pojištění. Je to proto, že evropské zdravotní pojištění garantuje pouze nezbytnou zdravotní péči. V ceně tedy není například transport pacienta nebo - v horším případě - převoz ostatků. Kromě toho máte sice zaručené bezplatné ošetření, ale za místních podmínek. A ty se v každém státě mohou dost lišit. Zpravidla se počítá se spoluúčastí pacienta, takže za ošetření u lékaře můžete zaplatit třeba i několik tisíc. Běžné jsou v Evropě poplatky za hospitalizaci i doplatky za léky. Ani na cestách po Unii se tedy nevyplatí na cestovním pojištění šetřit.
Na co dát pozor u cestovního pojištění
Cestovní pojištění se v každé pojišťovně mírně liší - cenou, rozsahem i třeba vyloučenými sporty, na které se pojištění nevztahuje.
"Každá pojišťovna má sporty rozděleny do několika skupin od rekreačních, které jsou standardně pojištěny v základním pojištění a dále na rizikové případně ještě i extrémní sporty. Tato rozdělení se dosti liší, je tedy nutné pečlivě zvážit, jaký sport budete provozovat a teprve na základě této informace určit pojišťovnu. Jednotlivé sporty mohou být také rozděleny hned do několika kategorií zároveň a to podle stupně obtížnosti, zde je samozřejmě ideální volit nejvyšší stupeň obtížnosti, jakého můžete při sportovní výpravě dosáhnout," vysvětlil Jiří Pěnčík, analytik neživotního pojištění ve společnosti Partners.
Jak řešit úraz
Jak se ale zachovat, když už máme tu smůlu a na dovolené nás potkají třeba vážné zdravotní potíže, nemoc či úraz? Předpokládejme, že máte cestovní pojištění - pak se můžete bez rozpaků vydat k nejbližšímu lékaři. Pro tuto příležitost je vhodné předem znát telefonní čísla na tísňové linky v dané zemi.
Chcete-li mít úplnou jistotu, najděte si ještě před dovolenou na internetu kontakt na nejbližší vhodnou nemocnici či lékaře. Existuje na to řada webů, nejznámější je patrně organizace IAMAT (International Association for Medical Assistance to Travellers). Tyto stránky vám poradí i jaké očkování je pro konkrétní zemi vhodné či jaké nemoci a infekce vám hrozí. Když se na stránkách zaregistrujete, získáte i přístup k seznamům prověřených nemocnic a lékařů i s informací, jestli se dorozumíte anglicky.
Volejte asistenční službu
V každém případě platí, že musíte kontaktovat i asistenční službu pojišťovny, která vám sjednala cestovní pojištění. Může se tak stát až po návštěvě lékaře nebo - pokud to situace dovoluje - i předtím. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, jak to bude s náklady na ošetření nebo výběrem vhodné nemocnice či lékaře.
Vybírejte nemocnici
To poslední je důležité. Pokud se vám něco stane v nějaké exotické destinaci, kde si nejste jisti lékařskou péčí, žádejte vždy "nemocnici pro turisty". Tamní péče je obvykle podstatně lepší, než dostávají místní.
Pozor na injekce
Cestovatelé i přesto radí mít se u lékaře na pozoru. Měli byste se snažit redukovat na nezbytné minimum počet injekcí, které dostanete. A důsledně byste měli sledovat, zda lékař používá čerstvě vybalenou sterilní jehlu. Na toto je důležité si dávat pozor obzvláště v rozvojových a chudších zemích.
Jaké doklady zajistit
Asistenční služba vždy klientovi poradí, jak postupovat dál. V zásadě jde ale o splnění těchto bodů:
- u lékaře si vyžádejte lékařský nález o své diagnóze, o tom, jaké zákroky vám provedli i jaké léky vám předepsali
- po návratu domů musíte u pojišťovny co možná nejdříve uplatnit náhradu nákladů, které vám vznikly a které jste museli zaplatit. Budete k tomu potřebovat všechny účty a faktury a výše uvedené dokumenty
- pokud vás pojišťovna vyzve, musíte se podrobit vyšetření lékařem pojišťovny
- pokud se úraz stal v souvislosti s autonehodou, musíte pojišťovně předložit i policejní protokol o nehodě
- jestliže není lékařský nález v anglickém, francouzském, německém, španělském, italském nebo ruském jazyce, budete povinni ho nechat na vlastní náklady přeložit
Související
O prázdninách se v Česku zraní až desítky tisíc dětí. Jaké úrazy jsou nejčastější?
Na zkolaboval na eskalátoru na Florenci, při pádu zranil několik lidí
úrazy , dovolená , zdravotní pojištění
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 1 hodinou
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 1 hodinou
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 1 hodinou
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 2 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 4 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 5 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
Rodinní příslušníci i kolegové z branže se ve středu odpoledne v Praze rozloučili s herečkou Janou Synkovou, která zemřela po Vánocích ve věku rovných 80 let.
Zdroj: Jan Hrabě