Úraz na dovolené v cizině: Co dělat? Kam se obrátit? Rady a tipy

Praha - Plánujete dovolenou v zahraničí? Pak rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění. Opak se vám totiž může velmi nepěkně prodražit. Jak si pojištění vybrat a na co si dát pozor? Jak úraz nahlásit a co dělat?

Podcenit cestovní pojištění může mít velmi nepříjemné následky. Za léčbu v zahraničí totiž špatně pojištěný turista musí v mnoha případech zaplatit opravdu astronomické částky. Nic jiného mu při úrazu nezbývá.

Ať už vyrážíte na rodinnou dovolenou do Chorvatska, s přáteli na kola do Německa nebo Rakouska, případně za exotickými dálkami, je více než moudré se na cestu pořádně pojistit. Cena zájezdu je totiž pak často nižší, než případné náklady, které musí nedostatečně pojištěný člověk v cizině zaplatit, pokud potřebuje ošetření v tamní nemocnici.

Při vážném úraze se ceny za ošetření, pobyt v nemocnici nebo třeba převoz pacienta mohou vyšplhat i do statisíců až milionů. Stačí, aby kvůli vám musel vzlétnout třeba vrtulník.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Při cestách po Evropské unii si mohou Češi v zajištění lékařské péče připadat takřka jako doma. Platí jim totiž Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten najdete zpravidla na druhé straně své kartičky pojištěnce, kterou běžně nosíte ke svému lékaři doma.

Přesto se ani v Evropě nevyplácí spoléhat pouze na tento průkaz a pořídit si i cestovní pojištění. Je to proto, že evropské zdravotní pojištění garantuje pouze nezbytnou zdravotní péči. V ceně tedy není například transport pacienta nebo - v horším případě - převoz ostatků. Kromě toho máte sice zaručené bezplatné ošetření, ale za místních podmínek. A ty se v každém státě mohou dost lišit. Zpravidla se počítá se spoluúčastí pacienta, takže za ošetření u lékaře můžete zaplatit třeba i několik tisíc. Běžné jsou v Evropě poplatky za hospitalizaci i doplatky za léky. Ani na cestách po Unii se tedy nevyplatí na cestovním pojištění šetřit.

Na co dát pozor u cestovního pojištění

Cestovní pojištění se v každé pojišťovně mírně liší - cenou, rozsahem i třeba vyloučenými sporty, na které se pojištění nevztahuje.

"Každá pojišťovna má sporty rozděleny do několika skupin od rekreačních, které jsou standardně pojištěny v základním pojištění a dále na rizikové případně ještě i extrémní sporty. Tato rozdělení se dosti liší, je tedy nutné pečlivě zvážit, jaký sport budete provozovat a teprve na základě této informace určit pojišťovnu. Jednotlivé sporty mohou být také rozděleny hned do několika kategorií zároveň a to podle stupně obtížnosti, zde je samozřejmě ideální volit nejvyšší stupeň obtížnosti, jakého můžete při sportovní výpravě dosáhnout," vysvětlil Jiří Pěnčík, analytik neživotního pojištění ve společnosti Partners.

Jak řešit úraz

Jak se ale zachovat, když už máme tu smůlu a na dovolené nás potkají třeba vážné zdravotní potíže, nemoc či úraz? Předpokládejme, že máte cestovní pojištění - pak se můžete bez rozpaků vydat k nejbližšímu lékaři. Pro tuto příležitost je vhodné předem znát telefonní čísla na tísňové linky v dané zemi.

Chcete-li mít úplnou jistotu, najděte si ještě před dovolenou na internetu kontakt na nejbližší vhodnou nemocnici či lékaře. Existuje na to řada webů, nejznámější je patrně organizace IAMAT (International Association for Medical Assistance to Travellers). Tyto stránky vám poradí i jaké očkování je pro konkrétní zemi vhodné či jaké nemoci a infekce vám hrozí. Když se na stránkách zaregistrujete, získáte i přístup k seznamům prověřených nemocnic a lékařů i s informací, jestli se dorozumíte anglicky.

Volejte asistenční službu

V každém případě platí, že musíte kontaktovat i asistenční službu pojišťovny, která vám sjednala cestovní pojištění. Může se tak stát až po návštěvě lékaře nebo - pokud to situace dovoluje - i předtím. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, jak to bude s náklady na ošetření nebo výběrem vhodné nemocnice či lékaře.

Vybírejte nemocnici

To poslední je důležité. Pokud se vám něco stane v nějaké exotické destinaci, kde si nejste jisti lékařskou péčí, žádejte vždy "nemocnici pro turisty". Tamní péče je obvykle podstatně lepší, než dostávají místní.

Pozor na injekce

Cestovatelé i přesto radí mít se u lékaře na pozoru. Měli byste se snažit redukovat na nezbytné minimum počet injekcí, které dostanete. A důsledně byste měli sledovat, zda lékař používá čerstvě vybalenou sterilní jehlu. Na toto je důležité si dávat pozor obzvláště v rozvojových a chudších zemích.

Jaké doklady zajistit

Asistenční služba vždy klientovi poradí, jak postupovat dál. V zásadě jde ale o splnění těchto bodů:

- u lékaře si vyžádejte lékařský nález o své diagnóze, o tom, jaké zákroky vám provedli i jaké léky vám předepsali

- po návratu domů musíte u pojišťovny co možná nejdříve uplatnit náhradu nákladů, které vám vznikly a které jste museli zaplatit. Budete k tomu potřebovat všechny účty a faktury a výše uvedené dokumenty

- pokud vás pojišťovna vyzve, musíte se podrobit vyšetření lékařem pojišťovny

- pokud se úraz stal v souvislosti s autonehodou, musíte pojišťovně předložit i policejní protokol o nehodě

- jestliže není lékařský nález v anglickém, francouzském, německém, španělském, italském nebo ruském jazyce, budete povinni ho nechat na vlastní náklady přeložit

Související

Více souvisejících

úrazy dovolená zdravotní pojištění

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky

Rodinní příslušníci i kolegové z branže se ve středu odpoledne v Praze rozloučili s herečkou Janou Synkovou, která zemřela po Vánocích ve věku rovných 80 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy