Úraz na dovolené v cizině: Co dělat? Kam se obrátit? Rady a tipy

Praha - Plánujete dovolenou v zahraničí? Pak rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění. Opak se vám totiž může velmi nepěkně prodražit. Jak si pojištění vybrat a na co si dát pozor? Jak úraz nahlásit a co dělat?

Podcenit cestovní pojištění může mít velmi nepříjemné následky. Za léčbu v zahraničí totiž špatně pojištěný turista musí v mnoha případech zaplatit opravdu astronomické částky. Nic jiného mu při úrazu nezbývá.

Ať už vyrážíte na rodinnou dovolenou do Chorvatska, s přáteli na kola do Německa nebo Rakouska, případně za exotickými dálkami, je více než moudré se na cestu pořádně pojistit. Cena zájezdu je totiž pak často nižší, než případné náklady, které musí nedostatečně pojištěný člověk v cizině zaplatit, pokud potřebuje ošetření v tamní nemocnici.

Při vážném úraze se ceny za ošetření, pobyt v nemocnici nebo třeba převoz pacienta mohou vyšplhat i do statisíců až milionů. Stačí, aby kvůli vám musel vzlétnout třeba vrtulník.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Při cestách po Evropské unii si mohou Češi v zajištění lékařské péče připadat takřka jako doma. Platí jim totiž Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten najdete zpravidla na druhé straně své kartičky pojištěnce, kterou běžně nosíte ke svému lékaři doma.

Přesto se ani v Evropě nevyplácí spoléhat pouze na tento průkaz a pořídit si i cestovní pojištění. Je to proto, že evropské zdravotní pojištění garantuje pouze nezbytnou zdravotní péči. V ceně tedy není například transport pacienta nebo - v horším případě - převoz ostatků. Kromě toho máte sice zaručené bezplatné ošetření, ale za místních podmínek. A ty se v každém státě mohou dost lišit. Zpravidla se počítá se spoluúčastí pacienta, takže za ošetření u lékaře můžete zaplatit třeba i několik tisíc. Běžné jsou v Evropě poplatky za hospitalizaci i doplatky za léky. Ani na cestách po Unii se tedy nevyplatí na cestovním pojištění šetřit.

Na co dát pozor u cestovního pojištění

Cestovní pojištění se v každé pojišťovně mírně liší - cenou, rozsahem i třeba vyloučenými sporty, na které se pojištění nevztahuje.

"Každá pojišťovna má sporty rozděleny do několika skupin od rekreačních, které jsou standardně pojištěny v základním pojištění a dále na rizikové případně ještě i extrémní sporty. Tato rozdělení se dosti liší, je tedy nutné pečlivě zvážit, jaký sport budete provozovat a teprve na základě této informace určit pojišťovnu. Jednotlivé sporty mohou být také rozděleny hned do několika kategorií zároveň a to podle stupně obtížnosti, zde je samozřejmě ideální volit nejvyšší stupeň obtížnosti, jakého můžete při sportovní výpravě dosáhnout," vysvětlil Jiří Pěnčík, analytik neživotního pojištění ve společnosti Partners.

Jak řešit úraz

Jak se ale zachovat, když už máme tu smůlu a na dovolené nás potkají třeba vážné zdravotní potíže, nemoc či úraz? Předpokládejme, že máte cestovní pojištění - pak se můžete bez rozpaků vydat k nejbližšímu lékaři. Pro tuto příležitost je vhodné předem znát telefonní čísla na tísňové linky v dané zemi.

Chcete-li mít úplnou jistotu, najděte si ještě před dovolenou na internetu kontakt na nejbližší vhodnou nemocnici či lékaře. Existuje na to řada webů, nejznámější je patrně organizace IAMAT (International Association for Medical Assistance to Travellers). Tyto stránky vám poradí i jaké očkování je pro konkrétní zemi vhodné či jaké nemoci a infekce vám hrozí. Když se na stránkách zaregistrujete, získáte i přístup k seznamům prověřených nemocnic a lékařů i s informací, jestli se dorozumíte anglicky.

Volejte asistenční službu

V každém případě platí, že musíte kontaktovat i asistenční službu pojišťovny, která vám sjednala cestovní pojištění. Může se tak stát až po návštěvě lékaře nebo - pokud to situace dovoluje - i předtím. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, jak to bude s náklady na ošetření nebo výběrem vhodné nemocnice či lékaře.

Vybírejte nemocnici

To poslední je důležité. Pokud se vám něco stane v nějaké exotické destinaci, kde si nejste jisti lékařskou péčí, žádejte vždy "nemocnici pro turisty". Tamní péče je obvykle podstatně lepší, než dostávají místní.

Pozor na injekce

Cestovatelé i přesto radí mít se u lékaře na pozoru. Měli byste se snažit redukovat na nezbytné minimum počet injekcí, které dostanete. A důsledně byste měli sledovat, zda lékař používá čerstvě vybalenou sterilní jehlu. Na toto je důležité si dávat pozor obzvláště v rozvojových a chudších zemích.

Jaké doklady zajistit

Asistenční služba vždy klientovi poradí, jak postupovat dál. V zásadě jde ale o splnění těchto bodů:

- u lékaře si vyžádejte lékařský nález o své diagnóze, o tom, jaké zákroky vám provedli i jaké léky vám předepsali

- po návratu domů musíte u pojišťovny co možná nejdříve uplatnit náhradu nákladů, které vám vznikly a které jste museli zaplatit. Budete k tomu potřebovat všechny účty a faktury a výše uvedené dokumenty

- pokud vás pojišťovna vyzve, musíte se podrobit vyšetření lékařem pojišťovny

- pokud se úraz stal v souvislosti s autonehodou, musíte pojišťovně předložit i policejní protokol o nehodě

- jestliže není lékařský nález v anglickém, francouzském, německém, španělském, italském nebo ruském jazyce, budete povinni ho nechat na vlastní náklady přeložit

Související

Více souvisejících

úrazy dovolená zdravotní pojištění

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 39 minutami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 2 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 2 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky dobyly vesnici Voznesenka, která se nachází severně od města Kurachove na východě Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy