Tokio - Zpráva nadace Mori Memorial Foundation vyhodnotila nejatraktivnější města světa. Tokio se přesunulo mezi nejlepší tři v žebříčku. Londýn a New York zůstávají na prvních dvou místech, Paříž spadla na čtvrtou příčku. O Praze se zpráva nezmiňuje.
Nadace Mori Memorial Foundation a její Institut pro urbanistické strategie (Mori Memorial Foundation's Institute for Urban Strategies), výzkumný ústav založený firmou Mori Building, dnes zveřejnila svou zprávu Global Power City Index (GPCI) 2016. Zpráva, která posuzuje a hodnotí 42 hlavních měst podle jejich „magnetismu" nebo jejich celkové schopnosti přitáhnout a zaujmout kreativní jedince a podniky z celého světa, byla poprvé publikována v roce 2008.
Ze zprávy vyplynulo, že Tokio se dostalo vůbec poprvé na třetí místo žebříčku, přičemž v minulých osmi letech pokaždé zaujímalo čtvrtou pozici. Lepšího skóre se mu podařilo získat díky pozitivnímu hodnocení v kategoriích kulturní interakce, vhodnosti pro život a dostupnosti. Londýn si udržel svou vedoucí pozici již popáté za sebou, přestože jeho celkové skóre slabě pokleslo. U New Yorku nedošlo k žádné významnější změně a udržel si svou druhou pozici také již popáté za sebou. Paříž klesla ze třetího na čtvrté místo, zejména kvůli značnému poklesu v oblasti kulturní interakce a výzkumu a vývoje. Je pravděpodobné, že na hodnocení měly vliv rovněž teroristické útoky loni v listopadu.
Nejdůležitější body zprávy
Tokio předstihlo Paříž a přesunulo se na třetí místo. Nárůst byl způsoben celou řadou faktorů, jako například snížením míry zdanění firem v Japonsku, růstu počtu návštěvníků města ze zahraničí a většímu počtu přímých leteckých spojení ze zámořských destinací. Oslabení japonské měny mělo negativní dopad na hrubý domácí produkt (HDP) v Tokiu vyjádřený v amerických dolarech, přesto ho má nejvyšší ze všech 42 měst z žebříčku. Hodnocení v kategorii vhodnost pro život velmi vzrostlo díky snížení nákladů na bydlení a životních nákladů obecně (oba parametry v amerických dolarech).
Londýn zaznamenal sestupný trend v oblasti HDP, růstu HDP a ekonomické výkonnosti obecně, a celkové hodnocení města slabě pokleslo. Přesto si město udrželo silnou pozici v oblasti kulturní interakce, kde došlo k nárůstu počtu návštěvníků a studentů ze zahraničí a hlavní město Spojeného království si tak i přesto udrželo svou celkově vedoucí pozici.
V Severní Americe nedošlo k žádným významným změnám u New Yorku, který si udržel celkově druhé místo a nadále měl vysoké hodnocení v kategoriích ekonomika, výzkum a vývoj a kulturní interakce. Los Angeles se přesunula ze 14. na 13. místo. Město si udrželo vysoké skóre v kategoriích výzkum a vývoj a kulturní interakce. Města San Francisco, Chicago, Boston a Washington D.C. se umístila na 24., 25., 27. a 29. místě v uvedeném pořadí.
V Evropě zaznamenala Paříž pokles v kategorii kulturní interakce v důsledku menšího počtu návštěvníků ze zahraničí, menšímu počtu zahraničních studentů a trvale žijících cizinců. Po teroristických útocích loni v listopadu vznikly velké obavy o bezpečnost a počet návštěvníků poklesl, což je pravděpodobně hlavní příčinou poklesu Paříže ze třetího na čtvrté místo. V celkovém hodnocení vytlačil Berlín z 8. na 9. místo Amsterdam, zatímco Vídeň a Frankfurt si udržely své 10. a 11. místo.
V asijsko-tichomořské oblasti si Singapur udržel celkově svou pátou pozici i přes propad v celkovém hodnocení a známky pozastavení růstu ekonomiky, jakými byly například pomalý růst HDP a pokles celkové zaměstnanosti. Šanghaj se v celkovém hodnocení vyšplhala ze 17. na 12. místo, zlepšila skóre ve všech kategoriích. Sydney spadla o dvě místa na 14. pozici. Soul a Hongkong si udržely své šesté a sedmé místo, zatímco Peking se dostal o jedno místo výš na 17. pozici. Města Kuala Lumpur, Taipei, a Bangkok zaujala 32., 33. a 34. místo v uvedeném pořadí.
"Pozitivní výsledky Tokia byly ovlivněny několika reformami realizovanými v rámci politiky Národní strategické ekonomické zóny (National Strategic Economic Zone), stejně jako různými mikroekonomickými faktory a Abenomikou," řekl Heizo Takenaka, předseda představenstva Ústavu pro urbanistické strategie Nadace Mori Memorial Foundation. " Aby si Tokio udrželo svou třetí pozici a mohlo usilovat o ještě lepší v přípravě na olympijské a paralympijské hry v roce 2020, bude nezbytná další deregulace. "
Dr. Hiroo Ichikawa, výkonný ředitel Nadace Mori Memorial Foundation, řekl : „Londýn si nadále udržuje svou přední pozici, avšak není jasné, jak rozhodnutí opustit Evropskou unii ovlivní jeho pozici do budoucna."
Související
Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank
Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák