Trend letošního léta: Protesty proti turistům

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady, neboť místní jsou frustrovaní z davů návštěvníků nejen z velkých výletních lodí. Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) proto vyzvala místní úřady, aby se snažily najít způsob, jak tento prudký rozvoj turismu zvládat. Píše o tom britský list The Guardian.

Ohniskem protestů se stalo Španělsko, kam loni přijelo rekordních 75,6 milionu turistů. Napětí už několik let narůstá hlavně v Barceloně. Důvodem je nekontrolovaný příliv návštěvníků a dopad služeb jako je Airbnb na místní trh s nemovitostmi.

Členy skupiny Arran, mládeže radikální levicové strany Kandidátka lidové jednoty (CUP), v červenci natočili, jak rozřezávají pneumatiky turistického autobusu a bicyklů k pronajmutí. "Dnešní způsob turistiky vyhání lidi z jejich čtvrtí a škodí životnímu prostředí," řekl mluvčí Arranu v rozhovoru s BBC. Španělský premiér Mariano Rajoy označil skupinu za extremistickou.

Demonstrace se konaly také na Mallorce a v San Sebastiánu. V tomto městě na pobřeží Atlantiku je další protestní pochod naplánován na 17. srpna. V tu dobu se v San Sebastiánu bude konat velký festival baskické kultury Semana Grande.

V Benátkách, které mají 55.000 obyvatel a kam ročně přijede 20 milionů turistů, v červenci manifestovalo asi 2000 místních. Příčinou jejich hněvu jsou rostoucí ceny bydlení a také obří výletní lodě, které znečišťují životní prostředí historického města.

Generální tajemník UNWTO Talíb Rifáí listu The Guardian řekl, že vzestup negativních nálad vůči zahraničním návštěvníkům je "velice vážná věc, kterou je třeba vážně řešit". Turismus podle něj může být pro uchování charakteru místa, konzervaci památek i místní komunitu blahodárný, ale musí se správně řídit.

UNWTO doporučuje řadu ověřených metod, jak usměrňovat davy v oblíbených destinacích - například radit turistům, aby se vydávali i mimo hlavní památky, nabízet jim různorodé aktivity, prodloužit sezonu a především reagovat na potřeby místních obyvatel.

Barcelona letos zahájila tažení proti neoficiálním turistickým pronájmům, například přes server Airbnb. Radnice zdvojnásobila počet inspektorů, kteří chodí nemovitosti kontrolovat. Z asi 16.000 pronájmů nemá zhruba 7000 potřebnou licenci.

Starosta Benátek v červnu prohlásil, že zakáže vznik dalšího turistického ubytování v centru města. Aby na některých hojně navštěvovaných místech nevznikaly zácpy, město u nich nechalo nainstalovat počitadla lidí.

Itálie bojuje také proti vandalskému a nespolečenskému chování v dalších turistických cílech. V Římě návštěvníci nesmějí svačit na okraji městských fontán a ráchat se v nich, ale ani popíjet v noci na ulicích alkohol. Podobná opatření přijal Milán. Platí tam například zákaz používání selfie tyčí.

Dalším městem, kde se vyloďují tisíce turistů z výletních plavidel, je Dubrovník. Starosta města nechal proto rozmístit ve Starém městě kamery, aby v případě potřeby mohl být dav turistů zpomalen či zastaven. Starosta populárního Hvaru se zase zavázal, že učiní přítrž řádění některých návštěvníků, především Britů, kterým tak hrozí vysoké pokuty.

Související

Turistické značení, ilustrační fotografie.

Po turistických značkách u nás chodíme už 135 let

Léto a turistika patří k sobě. Češi jsou národem turistů, kteří rádi poznávají krásy místní přírody i historické památky, a to již od 19. století, kdy začala vznikat rozsáhlá síť speciálně značených tras. Po turistických značkách se u nás může putovat už 135 let.

Více souvisejících

Turisté turistika cestování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická

Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy