Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady, neboť místní jsou frustrovaní z davů návštěvníků nejen z velkých výletních lodí. Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) proto vyzvala místní úřady, aby se snažily najít způsob, jak tento prudký rozvoj turismu zvládat. Píše o tom britský list The Guardian.
Ohniskem protestů se stalo Španělsko, kam loni přijelo rekordních 75,6 milionu turistů. Napětí už několik let narůstá hlavně v Barceloně. Důvodem je nekontrolovaný příliv návštěvníků a dopad služeb jako je Airbnb na místní trh s nemovitostmi.
Členy skupiny Arran, mládeže radikální levicové strany Kandidátka lidové jednoty (CUP), v červenci natočili, jak rozřezávají pneumatiky turistického autobusu a bicyklů k pronajmutí. "Dnešní způsob turistiky vyhání lidi z jejich čtvrtí a škodí životnímu prostředí," řekl mluvčí Arranu v rozhovoru s BBC. Španělský premiér Mariano Rajoy označil skupinu za extremistickou.
Demonstrace se konaly také na Mallorce a v San Sebastiánu. V tomto městě na pobřeží Atlantiku je další protestní pochod naplánován na 17. srpna. V tu dobu se v San Sebastiánu bude konat velký festival baskické kultury Semana Grande.
V Benátkách, které mají 55.000 obyvatel a kam ročně přijede 20 milionů turistů, v červenci manifestovalo asi 2000 místních. Příčinou jejich hněvu jsou rostoucí ceny bydlení a také obří výletní lodě, které znečišťují životní prostředí historického města.
Generální tajemník UNWTO Talíb Rifáí listu The Guardian řekl, že vzestup negativních nálad vůči zahraničním návštěvníkům je "velice vážná věc, kterou je třeba vážně řešit". Turismus podle něj může být pro uchování charakteru místa, konzervaci památek i místní komunitu blahodárný, ale musí se správně řídit.
UNWTO doporučuje řadu ověřených metod, jak usměrňovat davy v oblíbených destinacích - například radit turistům, aby se vydávali i mimo hlavní památky, nabízet jim různorodé aktivity, prodloužit sezonu a především reagovat na potřeby místních obyvatel.
Barcelona letos zahájila tažení proti neoficiálním turistickým pronájmům, například přes server Airbnb. Radnice zdvojnásobila počet inspektorů, kteří chodí nemovitosti kontrolovat. Z asi 16.000 pronájmů nemá zhruba 7000 potřebnou licenci.
Starosta Benátek v červnu prohlásil, že zakáže vznik dalšího turistického ubytování v centru města. Aby na některých hojně navštěvovaných místech nevznikaly zácpy, město u nich nechalo nainstalovat počitadla lidí.
Itálie bojuje také proti vandalskému a nespolečenskému chování v dalších turistických cílech. V Římě návštěvníci nesmějí svačit na okraji městských fontán a ráchat se v nich, ale ani popíjet v noci na ulicích alkohol. Podobná opatření přijal Milán. Platí tam například zákaz používání selfie tyčí.
Dalším městem, kde se vyloďují tisíce turistů z výletních plavidel, je Dubrovník. Starosta města nechal proto rozmístit ve Starém městě kamery, aby v případě potřeby mohl být dav turistů zpomalen či zastaven. Starosta populárního Hvaru se zase zavázal, že učiní přítrž řádění některých návštěvníků, především Britů, kterým tak hrozí vysoké pokuty.
Související
Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu
Po turistických značkách u nás chodíme už 135 let
Turisté , turistika , cestování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 1 hodinou
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 2 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 3 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 5 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák