Zaplať nebo umřeš! V cizině průkazka pojišťovny nic neznamená

Brusel/Praha - Turistům se může o dovolené v oblíbených evropských destinacích stát, že jim bude odepřeno zdravotní ošetření. K Evropské komisi se dostaly stížnosti na 20 španělských nemocnic, kde lékaři odmítli ošetřit občana EU, dokud nezaplatí.

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který má každý od své zdravotní pojišťovny, přitom zajišťuje cizincům ve státním zařízení stejnou nutnou a neodkladnou péči jako místním, uvedl týdeník European Voice.

"V některých případech byli dokonce lidé ponecháni v bolestech v hale, dokud nezaplatili nebo neuvedli detailní údaje o svém cestovním zdravotním připojištění," řekl Jonathan Todd, mluvčí eurokomisaře pro zaměstnanost a sociální věci Lászla Andora. Většinu stížností podaly ke komisi společnosti nabízející soukromé cestovní připojištění. Tvrdí, že za nutnou péči ony platit nemají. Jednu stížnost podal i občan EU.

Podle médií se tyto případy objevují vedle Španělska také v Portugalsku, Itálii a Řecku. Brusel v tuto chvíli zvažuje, že zakročí jen proti Madridu.

Tereza Podaná z Centra mezistátních úhrad řekla, že péči poskytnutou v cizině na průkaz EHIC si zdravotní pojišťovny přeúčtují přes toto centrum. Pokud si turista průkaz EHIC zapomene, zdravotnické zařízení si v CMÚ zjistí, zda je v ČR pojištěn. Pokud ano, požádá o potvrzení, které nahradí dočasně průkaz EHIC. "Nebo si vyžádá od pacienta platbu přímo, protože nemůže vědět, zda je v ČR pojištěn," shrnula Podaná.

Připomněla, že cizinec je ošetřen podle právních předpisů dané země, v jednotlivých zemích se liší. Například ve Francii platí lidé péči hotově a pojišťovna jim účet proplatí. Vztahuje se to i na turisty. V Řecku zdravotnická zařízení sice jsou veřejná, ale v současnosti i místní platí za péči hotově. Ve Španělsku se státní nemocnice z hlediska plateb změní v době letních prázdnin v privátní a účtují za péči hotově. 

Kde můžete uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Evropský průkaz zdravotního pojištění je platný

- v zemích Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie

- v zemích Evropského hospodářského prostoru: Island, Lichtenštejnsko, Norsko

- ve Švýcarsku bude váš průkaz EHIC akceptován na základě dohody o volném pohybu osob mezi EU a Švýcarskem, která od 1. dubna 2006 platí i vůči novým členským státům

- v Chorvatsku a v Makedonii bude váš průkaz EHIC akceptován na základě dohody mezi českým Centrem mezistátních úhrad a Chorvatským úřadem zdravotního pojištění, resp. Makedonským fondem zdravotního pojištění.

Kde v Evropě vám Evropský průkaz zdravotního pojištění nepomůže?

Evropský průkaz zdravotního pojištění samozřejmě neplatí v zemích, které nejsou členy Evropské unie.

S „evropskými formuláři", na základě kterých lze čerpat zdravotní péči podle uzavřených mezinárodních smluv, můžete cestovat do Srbska, Černé Hory a Turecka. Příslušné formuláře zájemcům vydá jejich česká zdravotní pojišťovna. Pojištěnec pak má v zahraničí nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče, která bude danému zdravotnickému zařízení uhrazena z českého zdravotního pojištění.

Co vám garantuje Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Evropský průkaz zdravotního pojištění je nutným dokladem pro poskytnutí zdravotní péče. Všeobecná zdravotní pojišťovna tento průkaz, který je platný jak v rámci Evropské unie, tak v Česku jako průkaz pojištěnce VZP ČR, již vydala zcela všem svým klientům.

Ve státech EU a EHP má občan ČR s průkazem EHIC stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění. V praxi to znamená, že se může nechat ošetřit ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. Za poskytnutou péči ale také bude hradit stejnou spoluúčast, jako místní. A ta je v mnoha zemích dosti značná: v přepočtu od 50 do 2000 Kč za návštěvu lékaře, i několik set korun za předepsané léky, běžné jsou poplatky za hospitalizaci...

Pokud snad v zemích EU budete muset z nějakého důvodu uhradit platbu za ošetření v hotovosti, nezapomeňte si uschovat účty. Po návratu do ČR můžete prostřednictvím své zdravotní pojišťovny žádat refundaci (do výše tarifů platných ve státě, kde byla péče poskytnuta, samozřejmě opět bez zaplacené spoluúčasti).

V případě, že vám péči poskytne zdravotnické zařízení, které není napojeno na veřejný systém, můžete po návratu domů požádat o úhradu svou zdravotní pojišťovnu. Ta vám refunduje zaplacenou částku, ovšem jen do výše českých cen a jen pokud šlo o péči, která je v ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazená.

(Zdroj: vzp.cz)

Související

Turistické značení, ilustrační fotografie.

Po turistických značkách u nás chodíme už 135 let

Léto a turistika patří k sobě. Češi jsou národem turistů, kteří rádi poznávají krásy místní přírody i historické památky, a to již od 19. století, kdy začala vznikat rozsáhlá síť speciálně značených tras. Po turistických značkách se u nás může putovat už 135 let.

Více souvisejících

Turisté zdravotní pojištění VZP

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy