Dovolená se může změnit v utrpení. Víte, co je nemoc z volna?

Sydney - Odpočítáváte čas do začátku dovolené? Nejspíš se těšíte na příjemný odpočinek, nicméně vaše tělo může na změnu rutiny zareagovat jak negativně, tak pozitivně. Zpravodajský server News.com.au se s pomocí odborníků snažil zjistit, jaká zdravotní rizika mohou dovolenou provázet a proč.

I když jste nebyli celé měsíce na nemocenské, můžete podlehnout chřipce nebo nějaké nákaze hned, jak dorazíte na dovolenou. Nizozemští vědci zjistili, že zhruba každý třicátý člověk onemocní, jakmile přestane pracovat a zkusí odpočívat. Tomuto stavu se někdy říká nemoc z volna. Jedna z teorií uvádí, že když jsme v práci, naše tělo neustále produkuje stresové hormony, jako je adrenalin, což může pomáhat zahánět infekce, zatímco bojujeme s požadavky životního shonu.

Ale jakmile zkusíme odpočívat, chytneme každou choroboplodnou látku, která proletí kolem. Tomu může napomoct i blízkost dalších lidí v letadle; podle časopisu Journal of Environmental Health Research se například chřipka přenáší stokrát pravděpodobněji v letadle než během běžného života na zemi.

Můžete si myslet, že dovolená pomáhá bojovat proti bolestem hlavy, ale ve skutečnosti se může stát spouštěčem migrény. Podle jedné z teorií vysoký tlak při horkém počasí dráždí podvěsek mozkový; oblast v mozku fungující jako přirozený termostat, vysvětluje doktor Andy Dowson, odborník na bolesti hlavy londýnské nemocnice King's College Hospital. Migréna může být i důsledkem cestovní horečky. Pomoct může prevence. Snažte se sedět v nejstabilnější části letadla, což je nad křídlem, případně ve střední části lodi nebo na předním sedadle auta. Zkuste mít oči zavřené tak dlouho a často, jak to jde; migrénu často vyvolávají vizuální informace zprostředkovávané očima, které se "perou" s informacemi z centra rovnováhy v našich uších.

Cestování letadlem může probudit bolest v zubu, který vás do té doby vůbec nezlobil. Způsobují ji malé vzduchové kapsy uvězněné v hlubokých plombách nebo místech dosud nezjištěného kazu, vysvětluje britský zubní chirurg Luke Cascarini. Tento uvězněný vzduch má jiný tlak než je v kabině letadla, a proto způsobuje bolest.

Máte hrůzu z letadla?

Mužské obavy jsou většinou racionálního rázu, týkají se především technického či konstrukčního hlediska. Muži dále mají strach z případné nouzové situace, a to zejména proto, že do řízení letadla nebudou moci nijak zasáhnout. Je mnoho cestujících, kteří (ať už na základě pověr, šuškandy či své povahy) nemají stoprocentní důvěru v posádku letadla. V tomto případě je třeba připomenout, že již během výcviku jsou na budoucího pilota kladeny vysoké nároky, prochází mnoha školeními a znalostními i psychologickými testy, které zaručí profesionální přístup k práci.

Každý pilot, než usedne do kokpitu dopravního letadla, musí vlastnit průkaz obchodního pilota a musí mít nalétány stovky hodin na menším stroji a simulátoru. Rok co rok posádka (včetně letušek) absolvuje několik školení, kde nacvičuje krizové situace a dále se vzdělává. Proto není potřeba se strachovat, že osoba sedící v pilotní kabině nemá dostatek znalostí či zkušeností k výkonu své práce. Vždyť kolikrát bez obav jezdíme tramvají, vlakem nebo autobusem a o schopnostech šoféra nás ani nenapadne pochybovat, informuje rady-na-cesty.tripzone.cz.

Ženský strach je obvykle iracionálnější, je založen na pocitech a abstraktních obavách. Pomineme-li strach z uzavřených prostor nebo z velkého množství lidí na jednom místě, trápí ženy hlavně obava, že případnou krizovou situaci nezvládnou, například že zpanikaří nebo že se ztratí na neznámém letišti. V obou případech se lze s obavami nejlépe vyrovnat tím, že se na možné nepříjemné situace řádně připravíme.

Představa, že nějakou situaci nezvládnete se dá rozptýlit tím, že si jasně naplánujete a zapamatujete, co v jakém okamžiku je třeba udělat. Pro uklidnění trénujete hluboké dýchání a soustředíte se na příjemné věci. Na palubě letadla se můžete spolehnout na milý personál, který se o vás postará a v případě jakékoli potřeby ochotně pomůže.

Nejlepším způsobem, jak se vyrovnat se strachem z létání je nemyslet na cestu samotnou, ale na její cíl. Před odletem na dovolenou si představte, jak se vzdalujete každodenním problémům a blížíte se například k vysněné pláži. Při cestě domů se zas můžete těšit na svoje blízké a pohodu domova. Užitečné je zabavit myšlenky a myslet na cokoli jiného, než na let. Proto je dobré vzít si do letadla křížovky, hru, přehrávač s filmem, nebo ještě lépe zápisník a cestou plánovat, co vás čeká a na co se můžete těšit. Rozhovor se spolucestujícím je také velice povzbudivý a pomáhá odpoutat se od negativních myšlenek.

Související

Více souvisejících

dovolená nemoci

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy