Kam na dovolenou? V těchto státech vám hrozí i smrt

Praha - Je to už více než rok, co byly v Asii uneseny dvě mladé české studentky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová. Sezona dovolených je opět tady a s ní i zvýšené riziko při cestování do některých zemí.

Je sice 21. století a na většině území světa je relativně bezpečno. Přesto ale existují destinace, kterým by se měli turisté kvůli své bezpečnosti vyhnout. Které to jsou?

Pákistán (Asie)

V oblasti operují složky teroristické organizace Al-Káida, únosy nejsou výjimkou. Pokud se i přesto rozhodnete do země cestovat, rozhodně využijte služeb průvodce.

Súdán (Afrika)

Situace v chudé zemi není příliš stabilní. Také zde operují odnože teroristických organizací. Je zde vysoká míra kriminality.

Gruzie (Asie)

Gruzie je centrem kavkazských teroristů, po ruské invazi v roce 2008 zbylo v zemi mnoho nevybuchlých min. Nebezpečno je především v oblasti Jižní Osetie.

Libanon (Afrika)

Země mezi Izraelem a Sýrií má také intenzivní vazby na teroristické organizace jako je Al-Káida. Ozbrojenci Hizbaláhu jsou známí svými blokádami silnic, v zemi je mnoho nevybuchlých min.

Severní Korea (Asie)

Vstup do země je možný jen přes Čínu. Míra kriminality je v zemi s totalitním režimem velmi nízká, na druhou stranu se jako turisté musíte smířit s tím, že váš pohyb je monitorován.

Sýrie (Afrika)

Další ze států s přítomností teroristických organizací. Sýrie je tím dokonce proslavena po celém světě, v minulosti se o ní mluvilo jako o sponzorovi teroristů. V zemi jsou časté protizápadní demonstrace.

Jemen (Afrika)

Jemen je velmi podobný případ jako Sýrie a Súdán. Americká ambasáda v zemi často čelí teroristickým útokům. V roce 2008 teroristé zaútočili i na turisty, dva Belgičané tehdy zemřeli.

Uzbekistán (Asie)

Uzbekistán je co se týká bezpečnosti na hraně. Úřady varují před možností teroristických útoků, naposledy se tam neštěstí tohoto typu stalo v roce 2005.

Írán (Asie)

Na některých místech Íránu příliš nefungují bezpečnostní složky, takže "zákon" je hájen a vymáhán místními lidmi. A s těmi se do konfliktu dostat nechcete.

Alžír (Afrika)

Teroristické útoky, bombové útoky na auta a únosy - většinou jsou zaměřené právě na cizince. Pokud se do země vydáte, dbejte rad místních průvodců. V zemi může být opravdu nebezpečno.

Afghánistán (Asie)

O této zemi je asi zbytečné se rozepisovat. Únos Hanky a Tonči mají všichni v živé paměti. Většina země je válečné území, kriminalita je velmi vysoká, únosy a bombové útoky jsou na denním pořádku.

Eritrea (Afrika)

Eritrea se v roce 1993 odtrhla od Etiopie. Obě země mezi sebou nemají od té doby dobré vztahy. Cizinci se nemohou po zemi pohybovat všude bez omezení.

Zimbabwe (Afrika)

Situace v zemi není stabilní, infrastruktura nefunguje bezchybně, o bezpečnosti se příliš mluvit nedá. Míra kriminality je velmi vysoká.

Irák (Asie)

Sebevražedné útoky, granáty v davu lidí, nášlapné miny, raketové útoky na hotely.

Související

Více souvisejících

cestování dovolená

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy