Když vyjedete lanovkou na jeden ze zasněžených vrcholků nad lyžařským střediskem Verbier, kde zaměstnanci nosí před obličejem plastové ochranné štíty, musíte konstatovat, že covid-19 změnil zvyky na horách stejně jako ve městě. Píše to agentura AFP.
"Okénka lanovek jsou celý den otevřená. Čerstvý vzduch, masky, dezinfekce, rozestupy, to jsou naše ochranná opatření," vysvětluje Laurent Vaucher, ředitel společnosti Téléverbier, která je největším provozovatelem lanovek ve frankofonní oblasti Švýcarska.
Ve Verbieru, stejně jako v jiných střediscích, dohlížejí u stanice lanovky policisté na to, aby byla dodržována pravidla, která v zemi kvůli koronaviru zavedli.
Po předčasném konci minulé sezóny, zastavené kvůli první vlně covidu už v polovině března, spoléhají nyní švýcarská zimní střediska na posílení bezpečnostních opatření a na touhu obyvatel země zase si zalyžovat.
"Rouška je povinná všude. Výjimku tvoří sjezdovky, aby se lidé mohli nadýchat čerstvého vzduchu," říká bývalý olympijský šampion Didier Défago, prezident společnosti mechanických lanovek v kantonu Valais.
Restaurace jsou sice zavřené, ale lyžařské tratě vzala místní klientela na začátku této sezóny útokem.
Čtyřicetiletý Ludovic Guigoz, který má na obličeji respirátor, přijel na hory i s rodinou. "Covid je brzda. Když však přijdete lyžovat dopoledne, je to rozumné. Cítíme se bezpečně," říká.
Postupné oteplování klimatu a uzavření sjezdovek už v březnu vyvolaly v oblasti ty nejhorší obavy. Tím spíše, že druhá vlna covidu zasáhla Švýcarsko s plnou silou a statistiky počtů mrtvých s nemocí patří k těm nejvyšším v Evropě.
V zimních střediscích se však přizpůsobili: rouška je povinná nejen v uzavřených kabinách lanovek, ale i při čekání na vlek či lanovku.
Lyžařská střediska rovněž doufají, že Švýcaři, kteří v létě vzali hory útokem, se také v zimním období v hojném počtu na sjezdovky vrátí.
"Všichni na lyže!" taková je ostatně výzva sdružení švýcarských lanovek. Ředitel Téléverbieru ujišťuje, že se nyní hraje o všechno. Nad příjezdem americké a asijské klientely už udělal kříž.
Jistou nadějí jsou turisté z Evropy, kteří by mohli přijet do Švýcarska lyžovat o Vánocích. Švýcarská vláda škrtla většinu evropských států z červeného seznamu nejrizikovějších zemí, ale je otázkou, zda budou moci jejich občané přijet kvůli omezením u nich doma.
Kvůli covidu nemůže mnoho středisek počítat s příjmy z restaurací ani ze školních táborů, které několik kantonů zakázalo.
Dětské lyžařské pobyty přitom představují pět až 30 procent obratu středisek, podle toho, jak se zaměřují na tento typ turistiky, vysvětluje Grégory Quin, historik sportu na Lausannské univerzitě.
Lyžaři ale zatím přijíždějí. Koncem října si již 110.000 zajistilo průkazku Magic Pass umožňující sportovat ve více než 30 destinacích. Je to více než o minulé sezóně.
"Starší lidé lyžují rádi a v hojném počtu. Mladší generace jsou méně početně zastoupeny. Částečně vzešly z imigrace, a nejsou tedy zvyklé lyžovat. Mezi mladými lidmi je méně lyžařů, ale to neznamená, že by nelyžovali vůbec," vysvětluje Laurent Vanat, autor výroční zprávy o světovém lyžování.
"Možnosti turistiky rozšiřují nízkonákladové letecké společnosti a lidé se tak věnují jiným sportovním aktivitám než lyžování, které je velmi drahé," uvádí historik sportu Grégory Quin.
Avšak v době covidu-19 se Švýcaři možná opět naučí dávat přednost Verbieru před Bali, dodává.
Související
Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala
Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály
lyžařské areály , Švýcarsko , Zima , Lyžování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
včera
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
včera
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
včera
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
včera
Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor
včera
Stát, který změny počasí zničí jako první. Pro svět představují změny klimatu problém, pro tisíce lidí otázku přežití
včera
COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví
včera
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
včera
Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi
včera
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
včera
Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci
včera
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Zdroj: Libor Novák