Britská muzea obdrží předměty z expedice polárníka Shackletona

Britská vláda zakoupila sáně a vlajku použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k jižnímu pólu. Podle vládního fondu národního dědictví NHMF měla koupě za cíl, aby cenné artefakty uznávaného polárníka zůstaly na britské půdě, uvedla agentura AP.

NHMF uvedl, že zaplatil 204.000 liber (5,89 milionu korun) za tyto dva předměty, které Shackleton použil během své první antarktické expedice z let 1907 až 1909. Předměty obdrží dvě muzea v Anglii.

Shackletonova expedice Nimrod - pojmenovaná po stejnojmenné lodi - se v Antarktidě dostala do vzdálenosti přibližně 180 kilometrů od jižního pólu. Tak blízko do té doby k jižní točně nikdo nepronikl.

Elephant Island from space - where 21 survived, waiting for Shackleton to return. They didn't lose even one. https://t.co/7s1v79WmwW https://t.co/POAo7sUD8e pic.twitter.com/7V3kyCzwwk

— Chris Hadfield (@Cmdr_Hadfield) December 31, 2020

Objevitelé se s ohledem na docházející zásoby museli obrátit zpět, aniž by dosáhli cíle. Navzdory tomu je výprava považována za jednu z nejúspěšnějších v britských dějinách, neboť připravila půdu pro zdárnou expedici norského objevitele Roalda Amundsena hned o dva roky později.

Dochované sáně o délce 3,35 metru byly jedněmi ze čtyř, na nichž účastníci výpravy táhli zásoby antarktickou pustinou. Vlajka s červenou hlavou jednorožce a zlatou kotvou se vyskytuje na mnoha zrnitých fotografiích z expedice.

"Z výpravy toho zbylo velice málo," řekl Jeremy Michell, hlavní kurátor Národního námořního muzea v Londýně, kde budou sáně vystaveny. "V naší polárnické výstavě, kterou tu máme, je jenom jeden předmět, kterým je nepříliš záživná stojací lampa z Nimrodu. U ní nejdou vyprávět stejně inspirující příběhy, jako když máte sáně."

Vlajku obdrží Scottův institut pro polární výzkum ve městě Cambridge.

Sáně a vlajka byly vlastnictvím Erika Marshalla, chirurga a polárníka, který Shackletona při expedici Nimrod doprovázel. Koupil je ze zahraničí a v 50. letech daroval své bývalé škole.

Ředitelka NHMF Eilish McGuinnessová uvedla, že její instituce během pandemie covidu-19 zrušila mnoho plánovaných nákupů, nadále je však připravena kupovat "věci v naléhavých a speciálních případech", které by se mohly ztratit. "Po celou dobu panovala obecná shoda, že toto bylo natolik důležité, že jsme opravdu museli pomoci zachovat tak cenné předměty ve Spojeném království," dodala.

Shackleton jižního pólu nikdy nedosáhl a zemřel v roce 1922 na ostrově Jižní Georgie při své čtvrté antarktické expedici. V roce 2002 se umístil na 11. místě v televizní soutěži 100 největších Britů, v níž diváci vysílací společnosti BBC vybírali nejvýznamnější postavu britských dějin.

Související

Více souvisejících

antarktida Ernest Shackleton muzea Velká Británie

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy