Proč letos vynechat dovolenou v Chorvatsku a popojet o kousek dál do Černé Hory?

Do Chorvatska jezdí téměř každý, o kousek dál do Černé Hory ale zavítá už jen málokdo. A přitom i tato malá středomořská zemička s více jak 600 tisíci obyvateli nabízí dokonalé prostředí pro dovolenou. Proč letos neskončit v Chorvatsku, ale popojet víc na jih do Černé Hory? (PR článek)

Chorvatsko je plné turistů, a to převážně těch českých. Navíc rok od roku zdražuje, a tak už nepředstavuje levnou dovolenou jako dřív. To samé se ale nedá říct o Černé Hoře.

I přestože Černá Hora má co nabídnout a je skvělou destinací pro celoroční dovolenou, mnozí ji ještě neobjevili, obavy z davů turistů tak zde můžete hodit stranou. Otázkou ale zůstává, na jak dlouho.

Je libo moře, nebo hory? Černá Hora nabízí obojí

Zemi stejně jako Chorvatsko omývá Jadran, o čisté moře a krásné pláže tak nebudete ochuzeni. Těšit se můžete na písečné a oblázkové pláže i na romantická zákoutí. Mezi ty nejoblíbenější, které byste na dovolené neměli minout, patří Slovenska Plaža, Morgen a Jaz. Tu nejvyhlášenější pak najdete u hranic s Albánií, zhruba 13kilometrová pláž je písečná, nabízí dostatek sportovního vyžití a především místa pro odpočinek, hlava na hlavě zde nepanuje ani v hlavní sezóně.

Jen u moře ale zůstávat nemusíte, oblíbené jsou také zájezdy do hor. Místa jako Durmitor a Prokletije ve vás zanechají nezapomenutelné zážitky na celý život. Černohorské hory jsou navíc skvělým místem pro zimní sporty. Na jih Evropy se tak nemusíte vydávat jen za sluníčkem a mořem, ale také za pořádnou lyžovačkou.

Tipy na výlety. Kam na dovolené v Černé Hoře vyrazit?

Pokud do Černé Hory vyrazíte, pak si nenechte ujít i další přírodní krásy v podobě kaňonu řeky Tara a Skadarského jezera. Kaňon je skvělým cílem pro milovníky adrenalinu, vyzkoušet můžete nejen rafting, ale i mnohé jiné akční sporty, ze kterých budou všichni dobrodruzi nadšeni. Obávat se nemusíte ani o svoji bezpečnost, instruktoři vás ve všem dostatečně proškolí.

Skadarské jezero je čtvrtým největším jezerem na Balkánu. Je oblíbenou atrakcí pro místní i zahraniční turisty. Krásná příroda láká k procházkám, k rybolovu i k posezení ve zdejších restauracích.

Z pláže ale nemusíte zavítat jen do přírody, duchovně spočinout můžete například v klášteře Morača nebo u skalního svatostánku Ostrog. Skvělým tipem na výlet je také opevněné město Stari Bar, městečko Ulcinj nebo nedaleké krásy za albánskými hranicemi.

Čím platit na dovolené a jak se domluvit s místními?

Na dovolenou do Černé Hory můžete vyrazit autem, autobusem, vlakem nebo letadlem, pro vstup do země vám postačí platný občanský průkaz. Co se měny a jazyka týká, pak v tomto malém středomořském státě zaplatíte eurem a v pohodě se domluvíte česky. Rodným jazykem je sice černohorština, avšak jedná se o jihoslovanský jazyk stejně jako v případě chorvatštiny.

Související

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Poptávka po přívěsech roste, ať už jde o přepravu nábytku, stavebních materiálů nebo dokonce věcí na dovolenou. Pro většinu lidí však nákup přívěsu nedává ekonomický smysl, protože ho potřebují pouze občas. V takových případech se stává půjčovna přívěsů ideálním řešením, které kombinuje flexibilitu a úsporu nákladů.

Více souvisejících

pr článek Černá Hora Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy