Zámek Rychnov nad Kněžnou se chlubí nejedním unikátem

Nádherný a rozsáhlý barokní zámek zdobí Rychnov nad Kněžnou v podhůří Orlických hor jen asi 32 km východně od Hradce Králové. Byť nepatří mezi nejznámější české památky, rozhodně se honosí mnohými unikáty a zajímavostmi. Mezi ty nejvěhlasnější patří zdejší Kolowratská obrazárna.

Zámek Rychnov nad Kněžnou dnes zaujímá dominantní postavení v centru stejnojmenného města. Opravdovou chloubou a ozdobou se zámek stal až v posledních letech, kdy postupně dochází k jeho opravě a rekonstrukci. Dáno je to nejenom zájmem místních obyvatel, ale i odhodláním majitelů zámku, kterými jsou od 90. let opět původní šlechtičtí majitelé z rodu Kolowratů, konkrétně Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský.

Historie zdejšího místa sahá až do vrcholného středověku. Původní sídlo v podobě dvorce či tvrze stávalo v místech dnešního kostela Nejsvětější Trojice. K roku 1258 je zde zmiňován královský  komorník Heřman z Rychnova. Sídlo bylo později nazýváno i hradem a opakovaně jej obývali příslušníci dvorské šlechty.

V roce 1497 hrad prodali bratři z Rychnova Pernštejnům, kteří jej roku 1556 opět prodávají pro četné dluhy. Kvůli střídání a nezájmu nových majitelů byl hrad na čas neobýván, než jej roku 1577 koupil Rudolf II. Burjan Trčka z Lípy a vybudoval namísto hradu tzv. starý renesanční zámek s vlastním pivovarem a sladovnou.

Zlaté časy na rychnovském panství započaly až před polovinou 17. století. Konkrétně v roce 1640 se panství dostává do rukou Albrechta Libštejnského z Kolowrat. Jeho syn František Karel I. nechal roku 1676 zbořit starý zámek a vybudoval novou raně barokní budovu v blízkosti kostela Nejsvětější Trojice. Jako stavitel této fáze je někdy uváděn Giovanni Domenico Orsini.

Dnešní podobu začal zámek dostávat během 18. století. Hlavním impulzem byl požár v roce 1704. Po nápravě škod a prvních stavebních pracích následovala přestavba v druhém desetiletí 18. století, patrně podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela pro Františka Karla II. Libštejnského z Kolowrat. Architektova přítomnost v Rychnově není sice nijak archivně doložena, ale Jan Blažej Santini již dříve pro Kolowraty pracoval především při stavbě rodového paláce v Praze. Rovněž je dochována obsáhlá korespondence mezi stavebníkem a architektem, z níž sice nevyplývá účast Jana Blažeje Santiniho na rychnovských stavbách, nicméně slohové znaky vyplývají z jeho osobitého řešení.

Dostavba zámku proběhla v roce 1724. Původní symetrickou čtyřkřídlou stavbu doplnily další části, které utvářejí jeho dodnes dochovanou podobu. Úpravy Jana Blažeje Santiniho se dotkly především hlavního jižního průčelí. To bylo rozšířeno přístavbami nižších spojovacích křídel s nárožními zrcadlově identickými hodinovými věžemi. Hlavní fasáda byla v rozsahu středních pěti os zvýšena o altánové patro s mansardovou střechou. Stejné převýšené altány vznikly i na zbylých třech zámeckých křídlech.

Nedlouho po té ve 40. letech 18. století nechal hrabě Norbert Leopold Libštejnský, císařský vyslanec ve Španělsku, přenést rozsáhlou sbírku obrazů, čímž založil slavnou Kolowratskou obrazárnu. Podle jeho inventáře čítala 134 obrazů a jejím základem bylo 44 rodinných portrétů a 11 podobizen členů panovnické rodiny Habsburků. Postupně byla doplňována nejen rodovou galerii Kolowratů, ale i zakoupenými obrazy domácích a světových autorů. Další díla sem byla postupně přesunutá z jiných kolowratských zámků. Až do současnosti jsou zde k vidění například obrazy Karla Škréty či Hanse von Aachena.

Velkolepá projekce barokní přestavby dala zámku nejen dostatečný prostor pro zmíněnou obrazárnu, ale i mnohá další „nej“. Zámek například patří mezi největší barokní celky v Čechách. Navíc se může pochlubit nejdelší zámeckou enfiládou v Čechách. Enfiláda je označení pro osový průhled přes dveře sálů zpravidla v daném zámeckém křídle. Ta v Rychnově nad Kněžnou má 65 metrů.

Zámek patřil Kolovratům až do poválečného období v 1. polovině 20. století. Po únoru 1948 jim byl veškerý majetek, ať už movitý či nemovitý, zestátněn. Vše se změnilo až po roce 1992, kdy byl vrácen v restituci původním majitelům. Ti se postupně vrhli do rozsáhlých oprav a rekonstrukcí a zámek je i díky nim dodnes přístupný veřejnosti. V jedné části zámku je umístěna obrazárna a další části zámku slouží expozicím Muzea Orlických hor a Orlické galerii.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura baroko zajímavosti

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy