Zámek v Příbrami snadno přehlédnete. Po kom nese slavné jméno?

Dnešní budova zámku, využívaná jako Galerie Františka Drtikola a městské informační centrum, je schovaná stranou příbramského náměstí. Ač mnohokrát přestavěna, nezastře svůj středověký původ. Z původního hradu se toho ovšem dochovalo jen velice málo. Jedinou upomínkou na slavné časy je název zámku Ernestinum.

Město Příbram, respektive původní osada, zde vznikla snad již někdy na přelomu 12. a 13. století. Jednalo se ostatně o strategické místo, položené na vyvýšenině nad vodními toky a poblíž tzv. Zlaté stezky vedoucí z Bavorska do Prahy. První písemná zmínka pochází z roku 1216, kdy statek Příbram koupil pražský biskup Ondřej od premonstrátského kláštera v Teplé.

Příbram od té doby patřila pražským biskupům a arcibiskupům, což přinášelo období rozkvětu i problémů. V roce 1289 král Václav II. podporovaný biskupem Tobiášem z Bechyně popravil vůdce odbojných Vítkovců Záviše z Falkenštejna, jehož stoupenci v odvetě napadali biskupský majetek a dvakrát vyplenili i Příbram. Ta ale byla do dvou let znovu osídlena. Nové městečko navíc získalo vnější opevnění v podobě palisády a příkopu.

V této době vznikl též kostel sv. Jakuba a na nejvyšším místě nad náměstím byla vybudována pravděpodobně dřevěná tvrz. Ta byla mnohokrát přestavována. Jistě nejdůležitější bylo pro její stavebně-historický vývoj 14. století, kdy se proměnila v kamenný hrad.

Rozvoj místního sídla i městečka Příbram není překvapivý. Na trzích zde probíhal čilý obchodní ruch, na Březových Horách se těžilo stříbro a v Litavce se rýžovalo zlato.

Příbram byla v polovině 14. století v majetku prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Po něm byl hrad také pojmenován (Arnošt = Ernest). Hrad byl tehdy menší než dnes a byl opevněn. Především Arnoštův nástupce, arcibiskup Jan z Jenštejna, nechal hrad koncem 14. století obehnat zdí a hlubokým příkopem. Z budovy hradu se dodnes kromě obvodových zdí dochoval především gotický arkýř, který je pozůstatek presbytáře hradní kaple.

Na hrádku sídlil správce arcibiskupského panství a sám Arnošt z Pardubic zde také často pobýval, což potvrzují mimo jiné i listiny, které zde vydal v roce 1358 a 1360. Za svého příbramského pobytu údajně z hruškového dřeva vyřezal sošku Madony, kterou pak umístil na oltář v arkýři.

Po skončení husitských válek bylo příbramské panství často zastavováno různým pánům. Poslední zástavní majitelka, paní Kateřina Šternberková z Lokšan, se chovala ke svým poddaným tak špatně, že místní lid vzal hrad roku 1576 útokem. Hrad byl vypleněn a poškozen. 

Roku 1579 byla Příbram povýšena na královské město a hrad ztratil svůj význam poté, co se městská správa přesunula do budovy radnice. Hrad, který byl v královském majetku, nadále chátral.

K rozvoji místního sídla došlo až v 17. století, kdy se Příbram vrátila zpět do rukou církve. Po roce 1670 nechal arcibiskup Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka nevelký hrad rozšířit a přestavět na barokní zámeček. Tehdy dostal nové jméno - Marienburg (Mariánský hrad).

V 18. a 19. století byl zámeček opět přestavován a rozšiřován. Došlo též k zániku jeho původní fortifikace a okolí se začalo proměňovat v zahrady a sady. Od roku 1849 se stal zámek v souvislosti s prudkým rozvojem těžby stříbra sídlem montánního učiliště, kterému byl v roce 1865 císařem Františkem Josefem I. udělen titul báňské akademie, od roku 1894 vysokou školou.

Další změna nastala v roce 1946, kdy vysoká škola přesídlila do Ostravy. Zámek poté sloužil jako sídlo drobných provozoven. V 70. letech 20. stol. zde bylo muzeum, později kulturní středisko. V 70. až 80. letech 20. stol. prošel objekt, místními nazývaný Zámeček, rekonstrukcí.

Nevýrazný, ale jistě zajímavý objekt si zaslouží návštěvu minimálně v jeho okolí. Ostatně zámek zažil v minulosti mnoho slavných návštěv. Například v letech 1673 a 1680 ho navštívil rakouský císař Leopold I. Habsburský, v roce 1810 zde přenocoval císař František I. Habsburský a na akademickou půdu Vysoké školy báňské tady vstoupil v roce 1920 československý prezident Prof. Tomáš Garrrigue Masaryk.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Arcibiskupství pražské příbram architektura

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy