Rusko a Irán jako dva hlavní zdroje koordinované dezinformační činnosti na Facebooku

Facebook vydal analýzu, ze které vyplývá, že Rusko a Irán jsou dvěma hlavními zdroji koordinované dezinformační činnosti v rámci této sociální sítě. Na dalších pomyslných příčkách se umístil Myanmar, USA a Ukrajina.

Velkým impulsem pro regulaci vlivových kampaní na sociálních sítích byly prezidentské volby v USA v roce 2016, kdy se objevily informace o tom, že Rusko se pokusilo vměšovat do demokratického procesu. Tato událost zviditelnila sílu velkých technologických společností v oblasti politického i civilního života. Někteří kritici dokonce začali volat po tom, aby byly velké technologické společnosti nuceny se rozpadnout na menší firmy.

Bezpečnostní tým Facebooku vytvořil pravidla v kombinaci s automatickými detekčními algoritmy a rámcem pro vymáhání těchto pravidel. Pomocí kombinace kroků se snaží bojovat s vlivovými operacemi různých aktérů.

Podle týmu Facebooku se přitom hrozby od roku 2017, kdy firma publikovala první white paper na téma vlivových operací, změnily. První výraznou změnou, kterou ve své analýze zmiňují je, že kampaně se z masových a hlasitých operací přesouvají více na menší a cílenější.

Dalším charakteristickým znakem je rozostření rozdílů mezi autentickou veřejnou debatou a manipulací, protože se vlivové kampaně snaží maximálně napodobovat autentické hlasy uživatelů nebo přímo využívat reálných profilů pro zvýraznění svojí agendy.

V tomto směru je velmi kontroverzní příklad americké sítě, kterou řídí marketingová firma Rally Forge, která zaměstnávala mladé lidi, aby spravovali fiktivní a duplicitní účty, které předstíraly, že jsou nezávislými voliči.

Zatímco ve fyzickém světě je běžné, že politické strany platí lidem, aby klepali na dveře a prosazovali určité postoje nebo kandidáty, potenciální riziko je nesrovnatelné s tím, když jsou lidé placeni za to, aby se snažili o to samé pomocí falešných účtů.

Relativní novinkou jsou oproti roku 2017 vlivové operace „na klíč“. Komerční aktéři nabízejí svoje služby a organizují vlivové operace pro své klienty. Ti tím získávají prostor zapírat svoje zapojení a zároveň je tímto způsobem jednodušší pořádat vlivové operace pro širší okruh aktérů.

Aktéři jsou přitom obecně zručnější ve skrývání svojí identity. Používají nejrůznější technologické vychytávky tak, aby bylo obtížné vysledovat, odkud se kampaně ve skutečnosti šíří. Zároveň jsou kampaně typicky diverzifikovanější a soustředí se na více platforem současně.

Během posledních čtyř let Facebook na základě zavedeného systému identifikoval a odstranil více než 150 různých sítí, které porušovali pravidla zakazující „Coordinated Inauthentic Behavior“ (CIB), tedy koordinované neautentické chování. Tyto sítě přitom neměly žádný jednotný profil, byly řízeny vládami, obchodními entitami, politiky, politickými skupinami i konspirátory.

Facebook definuje CIB jako libovolnou koordinovanou síť účtů, stránek a skupin na této platformě, která centrálně spoléhá na falešné účty, které používá k zastření toho, kdo za touto sítí je a co je jejím cílem.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy