Rusko a Irán jako dva hlavní zdroje koordinované dezinformační činnosti na Facebooku

Facebook vydal analýzu, ze které vyplývá, že Rusko a Irán jsou dvěma hlavními zdroji koordinované dezinformační činnosti v rámci této sociální sítě. Na dalších pomyslných příčkách se umístil Myanmar, USA a Ukrajina.

Velkým impulsem pro regulaci vlivových kampaní na sociálních sítích byly prezidentské volby v USA v roce 2016, kdy se objevily informace o tom, že Rusko se pokusilo vměšovat do demokratického procesu. Tato událost zviditelnila sílu velkých technologických společností v oblasti politického i civilního života. Někteří kritici dokonce začali volat po tom, aby byly velké technologické společnosti nuceny se rozpadnout na menší firmy.

Bezpečnostní tým Facebooku vytvořil pravidla v kombinaci s automatickými detekčními algoritmy a rámcem pro vymáhání těchto pravidel. Pomocí kombinace kroků se snaží bojovat s vlivovými operacemi různých aktérů.

Podle týmu Facebooku se přitom hrozby od roku 2017, kdy firma publikovala první white paper na téma vlivových operací, změnily. První výraznou změnou, kterou ve své analýze zmiňují je, že kampaně se z masových a hlasitých operací přesouvají více na menší a cílenější.

Dalším charakteristickým znakem je rozostření rozdílů mezi autentickou veřejnou debatou a manipulací, protože se vlivové kampaně snaží maximálně napodobovat autentické hlasy uživatelů nebo přímo využívat reálných profilů pro zvýraznění svojí agendy.

V tomto směru je velmi kontroverzní příklad americké sítě, kterou řídí marketingová firma Rally Forge, která zaměstnávala mladé lidi, aby spravovali fiktivní a duplicitní účty, které předstíraly, že jsou nezávislými voliči.

Zatímco ve fyzickém světě je běžné, že politické strany platí lidem, aby klepali na dveře a prosazovali určité postoje nebo kandidáty, potenciální riziko je nesrovnatelné s tím, když jsou lidé placeni za to, aby se snažili o to samé pomocí falešných účtů.

Relativní novinkou jsou oproti roku 2017 vlivové operace „na klíč“. Komerční aktéři nabízejí svoje služby a organizují vlivové operace pro své klienty. Ti tím získávají prostor zapírat svoje zapojení a zároveň je tímto způsobem jednodušší pořádat vlivové operace pro širší okruh aktérů.

Aktéři jsou přitom obecně zručnější ve skrývání svojí identity. Používají nejrůznější technologické vychytávky tak, aby bylo obtížné vysledovat, odkud se kampaně ve skutečnosti šíří. Zároveň jsou kampaně typicky diverzifikovanější a soustředí se na více platforem současně.

Během posledních čtyř let Facebook na základě zavedeného systému identifikoval a odstranil více než 150 různých sítí, které porušovali pravidla zakazující „Coordinated Inauthentic Behavior“ (CIB), tedy koordinované neautentické chování. Tyto sítě přitom neměly žádný jednotný profil, byly řízeny vládami, obchodními entitami, politiky, politickými skupinami i konspirátory.

Facebook definuje CIB jako libovolnou koordinovanou síť účtů, stránek a skupin na této platformě, která centrálně spoléhá na falešné účty, které používá k zastření toho, kdo za touto sítí je a co je jejím cílem.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy