Facebook vydal analýzu, ze které vyplývá, že Rusko a Irán jsou dvěma hlavními zdroji koordinované dezinformační činnosti v rámci této sociální sítě. Na dalších pomyslných příčkách se umístil Myanmar, USA a Ukrajina.
Velkým impulsem pro regulaci vlivových kampaní na sociálních sítích byly prezidentské volby v USA v roce 2016, kdy se objevily informace o tom, že Rusko se pokusilo vměšovat do demokratického procesu. Tato událost zviditelnila sílu velkých technologických společností v oblasti politického i civilního života. Někteří kritici dokonce začali volat po tom, aby byly velké technologické společnosti nuceny se rozpadnout na menší firmy.
Bezpečnostní tým Facebooku vytvořil pravidla v kombinaci s automatickými detekčními algoritmy a rámcem pro vymáhání těchto pravidel. Pomocí kombinace kroků se snaží bojovat s vlivovými operacemi různých aktérů.
Podle týmu Facebooku se přitom hrozby od roku 2017, kdy firma publikovala první white paper na téma vlivových operací, změnily. První výraznou změnou, kterou ve své analýze zmiňují je, že kampaně se z masových a hlasitých operací přesouvají více na menší a cílenější.
Dalším charakteristickým znakem je rozostření rozdílů mezi autentickou veřejnou debatou a manipulací, protože se vlivové kampaně snaží maximálně napodobovat autentické hlasy uživatelů nebo přímo využívat reálných profilů pro zvýraznění svojí agendy.
V tomto směru je velmi kontroverzní příklad americké sítě, kterou řídí marketingová firma Rally Forge, která zaměstnávala mladé lidi, aby spravovali fiktivní a duplicitní účty, které předstíraly, že jsou nezávislými voliči.
Zatímco ve fyzickém světě je běžné, že politické strany platí lidem, aby klepali na dveře a prosazovali určité postoje nebo kandidáty, potenciální riziko je nesrovnatelné s tím, když jsou lidé placeni za to, aby se snažili o to samé pomocí falešných účtů.
Relativní novinkou jsou oproti roku 2017 vlivové operace „na klíč“. Komerční aktéři nabízejí svoje služby a organizují vlivové operace pro své klienty. Ti tím získávají prostor zapírat svoje zapojení a zároveň je tímto způsobem jednodušší pořádat vlivové operace pro širší okruh aktérů.
Aktéři jsou přitom obecně zručnější ve skrývání svojí identity. Používají nejrůznější technologické vychytávky tak, aby bylo obtížné vysledovat, odkud se kampaně ve skutečnosti šíří. Zároveň jsou kampaně typicky diverzifikovanější a soustředí se na více platforem současně.
Během posledních čtyř let Facebook na základě zavedeného systému identifikoval a odstranil více než 150 různých sítí, které porušovali pravidla zakazující „Coordinated Inauthentic Behavior“ (CIB), tedy koordinované neautentické chování. Tyto sítě přitom neměly žádný jednotný profil, byly řízeny vládami, obchodními entitami, politiky, politickými skupinami i konspirátory.
Facebook definuje CIB jako libovolnou koordinovanou síť účtů, stránek a skupin na této platformě, která centrálně spoléhá na falešné účty, které používá k zastření toho, kdo za touto sítí je a co je jejím cílem.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle.
Zdroj: Lucie Podzimková