Soud Dereka Chauvina a dezinformace s ním spojené

Policejní násilí směrem k menšinám je ve Spojených státech velmi kontroverzním tématem, ale málokterá s ním spojená událost se vryla do povědomí celého světa tak jako tragická smrt George Floyda 25. května 2020.

Výjimečná na této události byla především dvojice faktorů. Jednak se nejednalo o nešťastnou přestřelku ale o více než devět minut trvající zákrok a především byl incident zdokumentován na videu, které se stalo virálním.

Jak se zpráva o této události i video šířilo internetem, rychle se začaly hromadit také dezinformace ohledně aktérů případu. Ty se snažily především ukázat politickou a diskriminační rovinu případu.

Stovky tisíc zhlédnutí měl například obrázek na Twitteru a Facebooku, kde byl policista Derek Chauvin zobrazen v čepici s nápisem „Make Whites Great Again“ (volně přeloženo „Udělejme bílé znovu velkými“ jako parafráze na známý slogan „Make America great again“).

Na jiném vyobrazení měl být zachycen během kampaně Donalda Trumpa v Minneapolisu. U obou příspěvků se přitom potvrdilo, že nejsou pravdivé.

Když se blížil soudní proces s Derekem Chauvinem obviněným z vraždy George Floyda, obávalo se Minneapolis právě silného přílivu dezinformací a hrozících rasových nepokojů, které by se s takovým obsahem mohly ještě vyostřit.

Tyto obavy vyústily v plán radnice, která měla v úmyslu najmout několik klíčových influencerů z místní komunity a využít jejich k pomoci k mírnění situace na sociálních sítích. Každý z těchto najatých influencerů měl přitom dostat odměnu ve výši 2000 dolarů.

Reakce komunity na tento postup byla velmi silná. Profesorka programu digitálních sociálních sítí na University of Southern California uvedla pro USA Today následující: „Souhlasím s tou myšlenkou, jejich záměr je zcela správný, protože falešné zprávy se šíří velmi rychle a to zvláště v digitálním světě a šokující informace se šíří mnohem rychleji než nudná pravda“.  Na druhou stranu ale argumentuje tím, že plán Minneapolisu vyzníval spíše jako propaganda. Podobně reagovali i mnozí další odborníci stejně jako veřejnost, radnice tak nakonec od plánu zaměstnat influencery upustila.

K velké úlevě úřadů se masivní vlna dezinformací okolo soudního procesu nevzedmula a k obávaným velkým protestům nedošlo. Porota nakonec shledala Dereka Chauvina vinným z vraždy. Další tři Chauvinovi bývalí kolegové na svůj proces čekají.

Veřejná správa po celém světě se snaží hledat cesty, jak si poradit se světem, kde hrají sociální sítě tak výraznou roli. Není přitom překvapivé, že se v některých případech nejedná o příliš vydařené pokusy. Politici ani úředníci často nejsou na tento způsob komunikace navyklí a tak někdy šlápnou vedle.

V českém kontextu podobné pohoršení jako strategie radnice Minneapolisu vyvolal plán vlády a ministerstva zdravotnictví najmout mladé influencery Annu Šulcovou a Jakuba Gulaba na pomoc s vyvracením dezinformací týkajících se očkování.

Série videí se měla objevit na několika sociálních sítích. Nakonec ale z kampaně sešlo, protože se zvedla vlna kritiky ohledně ceny a také samotné strategie a cílení kampaně. Tu mnozí odborníci označovali za nekoncepční.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Budeme stát při sobě až do vítězství nad Ukrajinou." Rusko a Severní Korea opatrně přiznávají spolupráci

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek prohlásil, že Rusko a Severní Korea (KLDR) mají „velmi úzké vazby“ mezi armádními a bezpečnostními složkami. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy