Praha - Vedení policejního prezídia tlačilo na Roberta Šlachtu, aby prozradil, na čem jeho Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pracuje. Šlachta to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Bývalý šéf ÚOOZ Šlachta vysvětloval, co ho vedlo k rezignaci, kterou oznámil před dvěma týdny. Tvrdí, že náměstek policejního prezidenta Laube ho na jednáních několikrát varoval, aby si dal pozor a aby některé kauzy nedělali.
"Ano, takhle natvrdo. Ze strany náměstka Laubeho dokonce zaznělo: My jsme se za vás zaručili, že neuděláte žádný průser," řekl Šlachta v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Šlachta, který u policie působil 25 let prý pochopil, že vedení policie jde na ruku politikům. "Nikdy ale nepadala žádná jména. "Pořád nás udržovali v napětí. Já jsem si z toho na druhou stranu dělal legraci, člověk v mé funkci se nemůže podělat. bojoval jsem nejen se zločinci, ale i s nadřízenými," popisuje bývalý šéf ÚOOZ.
Podle něj všechen tlak má spojitost i s reorganizací policie, kterou připravil právě náměstek policejního prezidenta Laube. ÚOOZ se od 1. srpna spojí s protikorupční policií v jeden superúřad. Šlachta kvůli tomu od policie odchází. Ministr vnitra Milan Chovanec už řekl, že pro něj nebude mít žádné náhradní místo.
Laube jakýkoliv nátlak nebo ovlivňování vyšetřování odmítá. "Nic jsem vyzvídat nepotřeboval a pan Šlachta to dobře ví. Jeho upovídanost a osočování mě mrzí, není to už ale můj problém," řekl Hospodářským novinám.
Související
Vyhrocená superdebata: Fiala a Havlíček do sebe šili, dva lídři odmítli označit Rusko za agresora
Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 1 hodinou
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 2 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 2 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 3 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 4 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 4 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 5 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 7 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
včera
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
včera
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
V Česku pokračuje vlna veder s nejvyššími teplotami kolem čtyřicítky. Kromě vysokých teplot a hrozby požárů nově meteorologové varují před silnými či dokonce velmi silnými bouřkami, které budou hrozit dnes i zítra. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě