Praha - Podle údajů na účtech ministerstva financí vedených v ČNB dosáhly ke konci listopadu 2010 celkové příjmy státního rozpočtu 897,9 mld. Kč, celkové výdaje 1038,7 mld. Kč a schodek hospodaření 140,8 mld. Kč. V listopadu 2010 byl vykázán schodek 169,4 mld. Kč, uvedlo ve středu ministerstvo financí.
Dosažené celkové příjmy rozpočtu 897,9 miliardy korun představovaly 85,5 procenta rozpočtu po změnách (v listopadu 2009 plněny na 77,4 %) a byly proti listopadu 2009 vyšší o 24,5 miliardy korun, tj. o 2,8 procenta.
Meziroční srovnání je ovlivněno usnesením vlády č. 122/2009, kterým se v únoru 2009 převedlo téměř 32 miliard korun z rezervních fondů organizačních složek státu do příjmů kapitoly VPS (určeny na snížení schodku státního rozpočtu roku 2009). Bez vlivu této částky by celkové příjmy za leden až listopad 2010 byly meziročně výrazně vyšší.
Daňové příjmy (bez pojistného na SZ) dosáhly 452,4 miliardy korun, což představuje 84,6 procenta rozpočtu a meziroční růst o 21,8 miliardy korun, tj. o 5,1 procenta. Rozpočet počítá s růstem o 10,2 procenta proti skutečnosti roku 2009). Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je plnění rozpočtu o 12,3 procentního bodu vyšší.
Meziroční růst byl ovlivněn především vyšším inkasem daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní.
Inkaso DPH představovalo 171,9 miliardy korun, tj. 91,2 procenta rozpočtu, což je o 7,7 procentního bodu vyšší plnění než v listopadu minulého roku. Meziroční růst o 9,9 miliardy korun, tj. o 6,1 procenta, je proti rozpočtované dynamice (6,7 % - měřeno ke skutečnosti roku 2009) nižší o 0,6 procentního bodu. Zde se projevuje zvýšení základní i snížené sazby daně o jeden procentní bod od počátku letošního roku.
Inkaso spotřebních daní (vč. tzv. ekologických daní) dosáhlo 119,6 miliardy korun, což představuje 84,8 procenta rozpočtu (loni to bylo 77,7 %) a meziroční růst o 7,8 miliardy korun, tj o sedm procent. Rozpočet počítá s růstem o 13,9 procenta proti skutečnosti roku 2009. Projevuje se zde zvýšení sazeb spotřební daně z minerálních olejů, z piva a z tabákových výrobků. "Lze však předpokládat, že rozpočtované částky nebude dosaženo," uvedlo ministerstvo.
Daň z příjmů právnických osob svým objemem 70 miliard korun představovala 69,8 procenta rozpočtu, což je o 18,5 procentního bodu více než v listopadu loňského roku. Meziročně inkaso této daně vzrostlo o 3,2 miliardy korun, tj. o 4,8 procenta. Rozpočet této daně počítá s růstem o 20,4 procenta proti skutečnosti roku 2009. V roce 2010 je daňový výnos ovlivněn dalším poklesem sazby daně z 21 procent na 20 procent. Relativně nízké inkaso souvisí zejména s tím, že podniky i v roce 2010 žádají ve zvýšené míře o snížení či prominutí záloh a že uplatňují ztrátu vytvořenou v minulých letech.
Inkaso daní z příjmů fyzických osob dosáhlo 77,2 miliardy korun, tj. 87,4 procenta rozpočtu (loni plnění na 70,9 %) při meziročním růstu o 1,2 miliardy korun, tj. o 1,5 procenta. Rozpočet uvažuje s růstem o 3,1 procenta proti skutečnosti roku 2009.
Skutečné celostátní inkaso všech daní dosáhlo k 30. listopadu 616,8 miliardy korun, což představuje 84,2 procenta rozpočtu a meziroční růst o 31,3 miliardy korun, tj. o 5,4 procenta. Ve stejném období minulého roku dosáhlo celostátní inkaso daní 585,5 miliardy korun, tj. 71,8 procenta schváleného rozpočtu, a meziročně kleslo o 76,5 miliardy korun, tj. o 11,6 procenta (celoročně nedosáhlo rozpočet o 155,7 mld. Kč).
Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení dosáhly 322,4 miliardy korun, což představuje 87,8 procenta rozpočtu (loni to bylo 79,8 %) a meziroční růst o 5,8 miliardy korun, tj. o 1,8 procenta. Rozpočet počítá s růstem o 5,5 procenta proti skutečnosti roku 2009. Z celkové částky připadlo na důchodové pojištění 286,5 miliardy korun, tj. 87 procent rozpočtu (loni to bylo 79,8 %), při meziročním růstu o 5,1 miliardy korun, tj. o 1,8 procenta (rozpočet počítá s růstem o 6,2 %). Zde se projevuje vliv relativně vysoké nezaměstnanosti. Rozpočet této daně nebude na konci roku naplněn.
Celkové výdaje v objemu 1038,7 miliardy korun čerpané ke konci listopadu 2010 představují 85,6 procenta rozpočtu po změnách (v listopadu 2009 to bylo 88,3 %). To je o 4,1 miliardy korun, tj. o 0,4 procenta méně než v listopadu 2009. Proti skutečnosti 2009 předpokládá letošní rozpočet po změnách nárůst o 3,9 procenta.
Běžné výdaje státního rozpočtu byly ke konci listopadu 919,6 miliardy korun, tj. na 86,3 procenta rozpočtu po změnách (loni to bylo na 88,5 %). Proti loňskému listopadu klesly o 8,6 miliardy korun, tj. o 0,9 procenta. Rozpočet po změnách počítá s růstem o 3,1 procenta proti skutečnosti roku 2009.
Související
Fiala a Pavel řešili konflikty ve světě či státní rozpočet na příští rok
Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
před 1 hodinou
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
před 2 hodinami
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
před 2 hodinami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 3 hodinami
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 3 hodinami
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 3 hodinami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 4 hodinami
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 6 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 6 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 7 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 8 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
Evropská komise se rozhodla zakročit proti masivnímu přílivu levného zboží z Číny a schválila zavedení celního poplatku ve výši 3 eur na malé zásilky. Opatření, které začne platit již od této středy, ruší dosavadní osvobození od cla pro balíčky s hodnotou do 150 eur.
Zdroj: Libor Novák