Praha - Spor o to, že strážníci musejí mít hotovou maturitu, aby mohli pracovat u městské policie, po sedmi letech konečně dospěl do finále. A malé obce z výsledku radost nemají.
Starostům malých obcí se novela zákona nelíbila od začátku a přišlo jim zvláštní a nevhodné, že by měli vyhodit městské policisty třeba s dvaceti lety praxe jen proto, že v šuplíku nemají maturitní vysvědčení.
Zákon alespoň počítal s tím, že povinnost mít maturitu se bude týkat jen strážníků, kterým ještě nebylo 45 let. Když potom novela vyšla ve sbírce zákonů, ukázalo se, že kvůli tiskové chybě věta s věkovou výjimkou chybí.
A starostové se zaradovali, že jim tenhle přešlap hraje do karet a že si jejich léty osvědčení strážníci novou práci nebudou muset hledat. Jenže teď přichází trpké vystřízlivění.
Po letech sporů s ministerstvem vnitra ovšem nyní do kauzy zasáhl Ústavní soud - a řekl, že tisková chyba platnost zákona nemění. A všichni strážníci bez maturity, kterým nebylo v roce 2008 alespoň 45 let, tak mají ještě letos dosloužit.
Otázkou ovšem je, jak se k verdiktu ústavních soudců postaví sami starostové, které bude jen těžko někdo kontrolovat a nutit rozdávat výpovědi.
Na druhou stranu se dá ovšem čekat, že lidé budou po Novém roce odmítat platit pokuty od "nevzdělaných" strážců zákona a klidně se i soudit.
Související
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Finanční spory vedly k vraždě. Policie objasnila násilný čin v Přerově
Policie ČR , obce , maturity
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 2 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 3 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 4 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 9 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.
Zdroj: Libor Novák