Praha - Padesátka policistů se dnes na hranicích v Mikulově na Břeclavsku zapojila do cvičení, které simuluje větší migrační vlnu. Cílem je prověřit, jak rychle policisté dokážou zvládnout situaci, v níž se v jednu chvíli objeví na území České republiky více uprchlíků, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.
Šedesát figurantů hraje migranty. Asi čtyřicet už jich policisté zajistili a nyní je prověřují. Cvičení se kromě Mikulova koná i v Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku a na zelených hranicích. Celkem se do něj zapojilo 200 policistů a 20 celníků.
Cvičení začalo okolo 09:00 a má trvat do odpoledne. Podle Ledabylové se 40 migrantů vydalo do České republiky přes hranici v okolí Mikulova. Dalších 20 by jich mělo být poblíž Břeclavi-Poštorné. "Policisté v Mikulově dostanou hlášení o tom, že se migranti objevili i v Poštorné, a proto se tam bude muset část z nich přesunout," uvedla Ledabylová. Pokud to dovolí počasí, vzlétne i vrtulník, který by figuranty sledoval ze vzduchu. Zatím se však na jižní Moravě střídá sníh s deštěm a není jasné, jestli bude moct vrtulník vzlétnout.
Policisty po zajištění migrantů čekaly další úkoly. "Patří mezi ně zjišťování totožnosti a identifikační úkony, ale také zjišťování, zda jsou to žadatelé o azyl nebo chtějí o azyl v České republice požádat, abychom pak následně mohli rozhodnout o dalším postupu," řekla Ledabylová.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) cvičení vítá. "Česká republika tím dává najevo, že bezpečnost státu i jeho občanů je jednoznačnou prioritou. Naše státní hranice nebyla, není a nebude děravá jako řecký či italský ementál. Evropské i české právo platí pro všechny bez výjimky," sdělil ČTK Hašek. Už v minulosti poukázal na to, že hranice Schengenu byla loni na břeclavském nádraží, kde je bránila česká policie a ve vlacích mířících do Německa zajistila v jednu noc kolem 200 migrantů.
Související
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
Policie ČR , hranice , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
před 2 hodinami
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
před 3 hodinami
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
včera
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
včera
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
včera
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
včera
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
včera
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
včera
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
včera
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
včera
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
Ruský dům v pražských Dejvicích se ve čtvrtek večer stal místem násilného incidentu. Neznámý útočník na budovu, v níž sídlí Ruské středisko vědy a kultury, hodil několik zápalných lahví. Policie se případem intenzivně zabývá a po pachateli v současné době pátrá. Celá událost je vyšetřována jako trestný čin poškození cizí věci.
Zdroj: Libor Novák