Praha - Inspekce bezpečnostních sborů prověřila podnět od ministra vnitra Jana Kubiceho, který se týkal sporu policejního exprezidenta Petra Lessyho s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP09) ohledně vyhrožování vyšetřovatelům, a nezjistila trestný čin. Řekla to mluvčí inspekce Radka Sandorová.
Prověřování se týkalo sporu mezi Kalouskem a Lessym, podle něhož se ministr financí snažil vytvářet nátlak a zastrašovat vyšetřovatele korupce kolem dodávky armádních přepravních letadel CASA. Lessy řekl členům sněmovního výboru pro bezpečnost, že ministr financí kvůli kauze letounů CASA volal i jemu. "Čtvrtého sedmý 2012 jsem měl tři telefonáty během hodiny od ministra financí Miroslava Kalouska, kdy se mnou chtěl jednat o letounech CASA. Bylo tam naznačeno, že budeme všichni 'odstíháni' ve velmi krátké době. Poté se mi za ty výroky omluvil," prohlásil Lessy před poslanci. Již dříve Kalousek volal přímo vyšetřovateli kauzy CASA Jiřímu Mazánkovi, který telefonát rovněž považoval za nepřípustný nátlak a sepsal o tom úřední záznam. Kalousek interpretaci policistů odmítl a tvrdí, že s Lessym hovořil na úplně jiné téma. "Má-li pan policejní prezident jakýkoli důkaz, že jsem ho zastrašoval a následně se omlouval, ať ho předloží. Já podám rezignaci a odejdu z veřejného života. Pokud jej nemá, ať okamžitě odejde on. Nikdo, ani policejní prezident, nesmí nikoho, ani člena vlády, bezdůvodně a bez důkazů osočovat," uvedl v reakci Kalousek s tím, že vyjádření policistů vnímá jako policejní provokaci a měla by je důkladně vyšetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta po třech měsících případ odložila, neboť spáchání trestného činu ze strany policistů nezjistila. Roli ministra Kalouska v celém případu a jeho údajné vyhrožování však žádný státní orgán neprověřuje.
Související
Petr Lessy končí jako policejní přidělenec na Slovensku
Zlínský policejní ředitel Koutný rezignoval, asi nebude sám. Co se stalo?
Petr Lessy , Jan Kubice , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
včera
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
včera
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
včera
Britové posílají jednu válečnou loď blíž k Íránu. Trump je předtím kritizoval
včera
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
včera
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
včera
Modžtaba Chámeneí stojí v čele Íránu 48 hodin. Za celou dobu ho ale nikdo neviděl
včera
Nebezpečně vyhlížející požár na Letné. Plameny ohrožují domy
včera
Hegseth varoval Rusko, aby se do války s Íránem nezapojovalo. Íránské duchovní označil za zbabělce
včera
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
včera
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
včera
USA a Izrael selhaly, režim nepadnul. Útoky na okolní země jsou sebeobrana, tvrdí Írán
včera
Politico: Merz chce zabránit příklonu Babiše k radikálním postojům Slovenska a Maďarska
včera
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
včera
Trump telefonoval s Putinem. Řešili Ukrajinu i válku v Íránu
včera
Ceny ropy pod Trumpových zmatečných prohlášeních klesly, poté opět vyrostly
včera
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
Americký prezident Donald Trump vysílá v souvislosti s trvajícím konfliktem velmi rozporuplné signály ohledně toho, kdy by mohly boje skončit. Zatímco v jednom prohlášení uvedl, že americké cíle jsou již v podstatě splněny a válka s Íránem je již téměř u konce, protože Írán již nedisponuje žádným námořnictvem, letectvem ani funkčním spojením, vzápětí před republikánskými poslanci prohlásil, že vítězství stále není dostatečné. Tato nejednotná komunikace přichází v době, kdy se vojenské operace na Blízkém východě přelévají do druhého týdne.
Zdroj: Libor Novák