Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zjišťuje, zda inspekce prověřování policistů dotahuje k jejich obvinění, žalobě a případně odsouzení, či zda někdy nejde jen o šikanu. Výsledek této prověrky bude mít vliv na osud ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. Ministr to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Inspekce, která vyšetřuje trestné činy policistů, nespadá pod ministerstvo vnitra, ale pod vládu.
Chovanec připustil, že někteří policisté mají pocit, že je inspekce šikanuje. Současně ale podle něj platí, že GIBS je potřebná instituce a je nutné odlišit, kdy si někdo oprávněně stěžuje, od případů, kdy takto argumentuje policista, který se opravdu dostal do konfliktu se zákonem. Podle ministra není možné usoudit jen podle počtu stížností na GIBS, zda inspekce funguje dobře, nebo ne.
Výhrady k práci GIBS dala nedávno najevo Liga lidských práv. V březnu podala na inspekci trestní oznámení kvůli podezření ze zneužívání pravomoci. GIBS podle ligy například úmyslně nevyšetřuje některé případy policejního násilí, inspekce je prý také zneužívána proti nepohodlným policistům. Vedení GIBS se podle mluvčí inspekce Radky Sandorové nechce k trestnímu oznámení nyní vyjadřovat.
Liga minulý měsíc zveřejnila analýzu monitorující dvouleté působení GIBS. "Vyplývá z ní, že její ředitel Ivan Bílek a jím dosazené vedení naprosto selhali při plnění úkolů inspekce a měli by být co nejrychleji vyměněni," uvedl mluvčí ligy Dan Petrucha.
Co se může v Česku stát?
Jedné květnové noci roku 2010 se Vladimír K. vracel od svého kamaráda domů. Protože bydlí na kopci, byl unavený a cestou se na chvíli zastavil, aby si oddechl a načerpal síly. Při tom ho spatřili strážníci a ihned po něm vyžadovali občanský průkaz, aniž by uvedli zákonný důvod své výzvy. A protože neměl doklad u sebe a byl navíc opilý, odvezli jej na policejní služebnu.
Tam mu policisté konečně sdělili důvod jeho zadržení: Podle nich se dopustil přestupku, když někde močil do trávy. Poté mu odebrali osobní věci a provedli vyšetření na přítomnost alkoholu v krvi. Kvůli pozitivnímu výsledku zavřeli muže do cely. Vladimír K. se proti tomuto postupu snažil bránit. Přestože nebyl muž nijak agresivní, jeden z přítomných policistů mu i tak zkroutil ruku za zády a želízky ho připoutal k pevnému předmětu v místnosti.
V tu chvíli došla Vladimíru K. trpělivost a začal se policistům aktivně vzpouzet. Za to si však vysloužil jen silný úder do hrudníku a do hlavy. Aby si zbitého muže někdo všiml, začal kopat nohou do dveří cely. To jej však bolelo, protože měl pouta na rukou stažená příliš těsně. Za svůj počin mu byla spoutána druhá ruka a obě nohy. Příchozí policista jej navíc ještě udeřil do hlavy, hrudníku a zad. Na žádosti o kontaktování právníka žádný z policistů nereagoval.
Po další půl hodině, kdy Vladimír K. vytrvale křičel bolestí, mu strážníci sundali pouta, vrátili mu zabavené věci a propustili jej domů. Muž se však ještě domáhal sepsání protokolu a snažil se zjistit identifikační údaje násilných policistů. Marně. Zdravotníci, které si poraněný Vladimír K. zavolal, aby jej ošetřili, ho bez bližšího prohlednutí také odbyly. Prý se nejedná o čerstvá zranění.
Ještě ten samý den dopoledne vše nahlásil na krajské ředitelství policie v Chebu. Ke své stížnosti přiložil i kopii lékařské zprávy. Po nočním střetu s policisty měl poraněná obě zápěstí od pout, poraněný hrudník, pohmožděnou levou lícní kost, několik odřenin na páteři a boule na hlavě.
O dva dny později byl Vladimír K. jako podezřelý předvolán na policii k podání vysvětlení ve věci prošetřování přestupků proti veřejnému pořádku a majetku.
Uběhlo pár dnů a muž se opět vracel v noci domů. Přibližně na stejném místě jako předtím jej znovu zastavila policejní hlídka, která mu začala vyhrožovat, že se mu stane něco zlého.
"Společně s poškozeným jsme na případu spolupracovali až do konce roku 2010. Soud přiznal Vladimíru K. uplatnění nároku na přiměřené zadostiučinění za újmu vzniklou nesprávným úředním postupem," uvádí se na stránkách Ligy lidských práv llp.cz.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Aktuálně se děje
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
6. srpna 2026 18:03
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
6. srpna 2026 17:18
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
6. srpna 2026 16:14