Česká armáda zřejmě ve výcvikové misi EU v Mali pokračovat nebude

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepředpokládá, že bude prodloužen současný mandát působení české armády ve výcvikové misi Evropské unie v Mali. Z regionu Sahelu, kam Mali spadá, by ale podle ní česká armáda odcházet neměla. Zda bude dále působit v Mali nebo další sahelské zemi, se bude teprve rozhodovat. Názor Černochové je, že se čeští vojáci přesunou do jiného státu. Řekla to dnes na jednání sněmovního branného výboru.

Jana Černochová

Česká armáda nyní může v Mali nasadit do výcvikové mise Evropské unie (EUTM) až 120 vojáků, misi v současné době do poloviny prosince velí. Aktuální mandát schválený vládou a Parlamentem je platný do konce roku. Vládní návrh na zahraniční mise české armády v následujících dvou letech působení v Mali neobsahuje, ministerstvo ale avizovalo, že případně se na poslance a senátory obrátí s dodatečným požadavkem.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012. V současnosti v ní vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Junta se poté odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři tzv. Wagnerovy armády. Paříž kvůli rozkolu ze země stáhla své vojáky a o stažení mluví i další země.

O budoucnosti mise v úterý na neformálním setkání v pražském Kongresovém centru jednali i ministři obrany členských zemí EU. Shodli se, že Evropská unie musí své angažmá v Mali uzpůsobit nové situaci, kdy je tamní vojenská junta pod ruským vlivem. V bezpečnostním zájmu Evropy ale je, aby se v oblasti Sahelu nadále angažovala, uvedlo ministerstvo obrany.

Podobně se dnes vyjádřila na jednání výboru, který projednával plán misí na příští dva roky, i Černochová. "V tuto chvíli nepočítám s prodloužením mandátu," řekla ministryně. Uvedla, že na konci září se uskuteční evropská konference, která se bude zabývat snížením počtu vojáků v této misi. Nyní v ní působí asi 900 vojáků. "My počkáme, jakým způsobem se do dotkne České republiky," poznamenala Černochová s tím, že je Česko v současné době velitelskou zemí. "Samozřejmě nám záleží na tom, abychom tam ty úkoly splnili a nezpůsobili tam nikomu žádné problémy," uvedla.

Řekla, že se zároveň očekává, jaký bude další vývoj ohledně junty v Mali. Černochová zdůraznila, že ze Sahelu, do kterého kromě Mali patří Mauritánie, Senegal, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie, by se podle ní ale EU stahovat neměla. Jestli Česko bude působit z Mali nebo jiné země, se podle ní v současné době projednává. Osobní názor ministryně je, že to bude z jiné země.

Připustila také, že by v Sahelu mohli být nasazeni i čeští vojenští policisté nebo armádní speciální síly. Ty již v Mali působily do poloviny letošního roku v rámci mise Takuba. Po sporech Francie a malijské junty ale byla tato operace ukončena. Náčelník generálního štábu Karel Řehka dnes řekl, že z vojenského hlediska malijské ozbrojené síly zapojení evropských speciálních sil oceňovaly. Jednotkám se podle něj podařilo zatlačit teroristické skupiny do jiných oblastí.

Česko má také několik vojáků v misi Spojených národů MINUSMA. V ní chce i nadále působit v současných počtech, řekla ministryně.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

V kauze údajných úniků informací z policejních databází stíhá GIBS 11 lidí

03.10.2022 15:03 V kauze Tumor, která se týká údajných úniků informací z policejních databází, stíhá Generální…

Češi darovali 30 milionů na nákup tanku pro Ukrajinu

03.10.2022 14:26 Aktualizováno Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Policie od soboty zadržela během akce na hranicích 240 migrantů

02.10.2022 11:15 Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18.781 lidí, zadrželi…

Bezpečnost členů unijního summitu zajistí stovky policistů z celé republiky

30.09.2022 13:43 Bezpečnost a doprovod členů unijního summitu zajistí příští týden stovky policistů z Prahy a z celé…

Policie od zahájení kontrol na slovenské hranici prověřila 23.521 lidí,…

30.09.2022 11:03 Policie od zahájení kontrol na slovenské hranici prověřila 23.521 lidí, zadržela 364 migrantů a…

Kontroly na státních hranicích: Policie obsadí 27 přechodů se Slovenskem

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Česká policie od června zajistila téměř 9500 migrantů zejména ze Sýrie

22.09.2022 12:37 Od počátku června do začátku tohoto týdne zajistila policie v Česku téměř 9500 migrantů, za celý…

Dny NATO 2022: Na ostravském letišti v Mošnově začala dvoudenní přehlídka,…

17.09.2022 17:32 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku podle…

Český tým by mohl jet vyjednávat do USA o F-35 v říjnu

15.09.2022 15:42 Aktualizováno Český vyjednávací tým by mohl jet do Spojených států k rozhovorům o nákupu nadzvukových letounů F…

Hasičům a policii pomůže přes sedm miliard korun z evropských peněz

15.09.2022 15:35 Přes sedm miliard korun z evropských peněz pomůže zlepšit vybavenost a zrychlit pomoc hasičů a…

Související:

Právě se děje

reklama