ČT a ČRo mají peněz dost, řekl Babiš poslancům. Sněmovna bude do noci jednat o koncesionářských poplatcích

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V projevu před poslanci označil zvýšení poplatků za plošnou nepřímou daň a nový způsob zdanění, který podle něj obchází demokratickou kontrolu. Sněmovna bude moci jednat o návrhu až do noci.

Babiš navrhl, aby se veřejnoprávní televize a rozhlas financovaly ze státního rozpočtu, a kritizoval nedostatečnou kontrolu obou institucí. Podle něj neplní svou veřejnoprávní funkci a podporují vládu. Uvedl, že poplatky jsou zastaralé a v Evropě je zachovává jen deset zemí.

Česká televize a Český rozhlas podle Babiše mají dostatek financí na plnění svých úkolů a neměly by soutěžit s komerčními médii o podíl na trhu. Mluvil také o možném zpoplatnění některých kanálů jako dalším zdroji příjmů.

Na obě instituce dohlížejí Rada ČT a Rada ČRo, jejichž členy volí Sněmovna. Tyto rady schvalují rozpočty a představují kontrolní nástroj veřejnosti. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvedl, že vláda plánuje změny umožňující Nejvyššímu kontrolnímu úřadu kontrolovat hospodaření ČT a ČRo.

Baxa obhajoval zvýšení poplatků tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008, na rozdíl od nákladů a inflace. Novela zvyšuje měsíční poplatek České televizi o 15 korun na 150 korun a Českému rozhlasu o 10 korun na 55 korun. Poplatky by se měly v budoucnu zvyšovat podle inflace.

Sněmovna může jednat o zvýšení poplatků do noci kvůli očekávaným obstrukcím opozice. Jediným bodem mimořádné schůze Sněmovny je novela o valorizaci poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Předseda poslanců ODS Marek Benda navrhl možnost prodlouženého jednání po 21:00, protože návrh je kontroverzní a očekává se náročné jednání, které by mělo být dokončeno nejpozději v pátek dopoledne.

Novela také zavádí, že poplatky budou platit domácnosti s chytrými telefony, tablety nebo počítači schopnými přijímat vysílání. Platí princip, že jedna domácnost platí jeden poplatek bez ohledu na počet zařízení. Pro právnické osoby by měl poplatek záviset na počtu zaměstnanců, přičemž firmy do 24 zaměstnanců by byly osvobozeny.

Cílem změn je zajistit udržitelné financování a nezávislost veřejnoprávních médií. Jan Jakob (TOP 09) uvedl, že novela přidává k úkolům veřejnoprávních médií boj s dezinformacemi při respektování svobody slova. Hnutí ANO a SPD novelu odmítají a navrhují financování ČT a ČRo ze státního rozpočtu.

Vládní novela zachovává možnost odmítnout placení poplatků čestným prohlášením o nevlastnění zařízení.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 2 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy