Praha se pře s řidiči o maximální cenu taxislužby, do konce roku se zřejmě nezvýší

Praha – Primátorka Prahy Adriana Krnáčová se s taxikáři dohodla na navýšení maximální ceny za kilometr jízdy. Pořád ale není jasné, kdy tato změna začne platit. Hlavní město totiž nestihne maximální cenu do konce roku změnit.

Magistrát se s řidiči prozatím neshodl na tom, jak se bude výše ceny počítat. Aktuálně jezdí taxikáři za 28 korun, magistrát navrhuje 32 korun, řidiči ale požadují 38 až 45 korun. Hájí se tím, že 30 korun je pouze cena nákladů. Taxikáři ustoupili od hrozby protestní jízdy Prahou poté, co jim primátorka Krnáčová na začátku září zvýšení maximální povolené ceny přislíbila. Podle mluvčího Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) Daniela Tarjovského magistrát úmyslně zdržuje a komplikuje situaci.

Podle dokumentů, které má k dispozici ČTK, ale taxikáři, kteří jezdí pod dispečinky, reálně účtují za kilometr nejčastěji mezi 15 a 21 korunami. Vyšší cenu využívají jen výjimečně, což potvrzují i taxikáři. „Dispečinky jezdí hluboko pod touto cenou. I kdyby byla maximální cena sto korun, pro klienty se nic nezmění," řekl Tarjovski ČTK.

Krnáčová chce cenu stanovit na základě výsledku asi 400 kontrol. Pak s ní plánuje seznámit taxikáře. Konečná maximální cena nebude výsledkem smlouvání mezi městem a taxikáři, ale bude odpovídat realitě a bude výsledkem důkladného sběru dat a propočtů," uvedla primátorka.

Z výsledků kontrol vyplývá průměrný počet 8,8 jízdy za den, průměrná rychlost téměř 37 kilometrů za hodinu a délka jedné zakázky asi 11 kilometrů. Taxikáři ale přišli na jednání s údaji nižšími, zakázek prý mají méně, jsou kratší a průměrná rychlost nižší. Podle primátorky s daty ale manipulují, aby cena vyšla tak, jak potřebují.

Podle mluvčí AKT magistrát celou věc jen prodlužuje, protože se po stanovení ceny sejde nejprve magistrát s taxikáři a pak se k věci vyjádří i městské části a ministerstva. Zvýšení pak musí schválit rada hlavního města.

Související

Letiště Václava Havla Praha

Oficiální taxislužbou pražského letiště bude Uber, garantuje cenu jízdy předem

Taxislužbu na Letišti Václava Havla Praha bude od jara příštího roku nově provozovat společnost Uber. Zvítězila v koncesním řízení, do kterého se přihlásili dva uchazeči. Uber v něm garantoval pevně stanovenou cenu jízdy předem či zajištění dopravní obslužnosti v režimu 24 hodin denně. ČTK dnes o tom informovala mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Dosud provozují smluvní taxislužbu na letišti společnosti TAXI Praha a FIX.

Více souvisejících

Taxi Praha Adriana Krnáčová

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Suchý zip se uplatnil například u dětských bot.

Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?

Na druhý srpnový den připadal Mezinárodní den suchého zipu. Toto spínadlo se bezpochyby řadí mezi přelomové vynálezy a dnes má všestranné využití: v odívání, průmyslu nebo třeba ve zdravotnictví. Jak suchý zip vznikl? Kdo a kdy ho vynalezl?

včera

Adam Vojtěch

České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO

Ministerstvo zdravotnictví schválilo nový dvouletý plán spolupráce s Regionální úřadovnou Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu na období 2026–2027. Plán navazuje na dlouhodobou strategii spolupráce do roku 2030 a jeho cílem je podpořit budování odolného a kvalitního zdravotnictví připraveného na výzvy budoucnosti prostřednictvím reformy veřejného zdraví, posílení prevence, digitální transformace a inovací.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se koncem července potvrdilo. Česká fotbalová reprezentace bude mít poprvé ve své historii zahraničního hlavního trenéra, konkrétně dvaapadesátiletého španělského stratéga Santiho Deniu. Jdeo trenéra, který byl dosud spjat se španělskými mládežnickými reprezentacemi, s nimiž měl několik úspěchů, když vyhrál evropské šampionáty hráčů do 17 let i do 19 let. Jeho jistě nejvýraznějším úspěchem je pak zlatá olympijská medaile z Paříže 2024, kterou vyhrál se Španělskem. Jeho nejbližším pobočníkem v novém realizačním týmu pak bude jeho krajan Pablo Amo.

včera

Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku

Tragickou červencovou nehodu armádního vrtulníku v Náměšti nad Oslavou vyšetřuje Vojenská policie. V případu byly zahájeny úkony trestního řízení, hrozit může až desetiletý trest odnětí svobody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy