O dávkách na školní pomůcky mnoho rodin neví, ombudsman kritizuje úřady práce

Rodiče nezaopatřených dětí mnohdy neví o možnosti získat mimořádnou pomoc od státu na zaplacení nákladů souvisejících se vzděláním. Vyplývá to z výzkumu ombudsmana Stanislava Křečka, o kterém dnes Kancelář veřejného ochránce práv informovala v tiskové zprávě.

Školní pomůcky

Podle ombudsmana se navíc informovanost rodin o dávkách a také šance je získat liší napříč kraji. Vyzval proto ministerstvo práce a sociálních věcí, aby sjednotilo metodiku při schvalování žádostí.

"Z analýzy úřadů práce za období srpen až září vyplývá, že například v Jihomoravském kraji podali rodiče 1111 žádostí, zatímco v Praze jen 128. Jihomoravským žadatelům úřady vyhověly v 97 procentech případů, v Praze pouze 46 procentům a v Karlovarském kraji 41 procentům," vyčíslila mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková.

Neinformovanost chce ombudsman vyřešit důslednějším poučováním o možnosti dávky čerpat a dostupnosti formulářů žádostí na kontaktních pracovištích. Rozdíly ve schvalování žádostí sjednocením metodiky. 

Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková uvedla, že lidé potřebné informace mají. "Jsou k dispozici na našem webu, facebookovém profilu a klientům je úředníci sdělují. Dávky schvalují na základě celkového zhodnocení individuální situace žadatele a odůvodnitelnosti konkrétního výdajů. Posuzují příjmy a celkové sociální a majetkové poměry rodiny. Berou zřetel i na problematiku začlenění dítěte do dětského kolektivu a přihlíží i k aktuálním cenám konkrétních školních pomůcek v dané lokalitě," řekla.

Nejčastějším důvodem pro částečné nebo úplné zamítnutí o pomoc je podle ombudsmana sdělení úřadu práce, že se nejedná o neočekávaný výdaj, ale naopak je třeba s ním počítat. "Takový důvod je nepřípustný. Chceme, aby děti řádně plnily školní docházku, získaly vzdělání jako základ budoucího pracovního uplatnění a začlenily se do společnosti. Nejde přitom jen o ně, ale do budoucna tím získá celá společnost," sdělil Křeček.

Žadatelům doporučil, aby se v případě zamítnutí žádosti z nesprávného důvodu bránili. Mezi takové důvody patří argument, že se žadatel nesnaží o zvýšení příjmu vlastním přičiněním, že má dítě pomůcky z předchozího roku, i když si to úřad neověří. Dalším argumentem je, že se má na výdajích podílet i druhý rodič, ale úřad si neověří, zda je toho schopen.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama