O dávkách na školní pomůcky mnoho rodin neví, ombudsman kritizuje úřady práce

Rodiče nezaopatřených dětí mnohdy neví o možnosti získat mimořádnou pomoc od státu na zaplacení nákladů souvisejících se vzděláním. Vyplývá to z výzkumu ombudsmana Stanislava Křečka, o kterém dnes Kancelář veřejného ochránce práv informovala v tiskové zprávě.

Školní pomůcky
doporučujeme

Podle ombudsmana se navíc informovanost rodin o dávkách a také šance je získat liší napříč kraji. Vyzval proto ministerstvo práce a sociálních věcí, aby sjednotilo metodiku při schvalování žádostí.

"Z analýzy úřadů práce za období srpen až září vyplývá, že například v Jihomoravském kraji podali rodiče 1111 žádostí, zatímco v Praze jen 128. Jihomoravským žadatelům úřady vyhověly v 97 procentech případů, v Praze pouze 46 procentům a v Karlovarském kraji 41 procentům," vyčíslila mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková.

Neinformovanost chce ombudsman vyřešit důslednějším poučováním o možnosti dávky čerpat a dostupnosti formulářů žádostí na kontaktních pracovištích. Rozdíly ve schvalování žádostí sjednocením metodiky. 

Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková uvedla, že lidé potřebné informace mají. "Jsou k dispozici na našem webu, facebookovém profilu a klientům je úředníci sdělují. Dávky schvalují na základě celkového zhodnocení individuální situace žadatele a odůvodnitelnosti konkrétního výdajů. Posuzují příjmy a celkové sociální a majetkové poměry rodiny. Berou zřetel i na problematiku začlenění dítěte do dětského kolektivu a přihlíží i k aktuálním cenám konkrétních školních pomůcek v dané lokalitě," řekla.

Nejčastějším důvodem pro částečné nebo úplné zamítnutí o pomoc je podle ombudsmana sdělení úřadu práce, že se nejedná o neočekávaný výdaj, ale naopak je třeba s ním počítat. "Takový důvod je nepřípustný. Chceme, aby děti řádně plnily školní docházku, získaly vzdělání jako základ budoucího pracovního uplatnění a začlenily se do společnosti. Nejde přitom jen o ně, ale do budoucna tím získá celá společnost," sdělil Křeček.

Žadatelům doporučil, aby se v případě zamítnutí žádosti z nesprávného důvodu bránili. Mezi takové důvody patří argument, že se žadatel nesnaží o zvýšení příjmu vlastním přičiněním, že má dítě pomůcky z předchozího roku, i když si to úřad neověří. Dalším argumentem je, že se má na výdajích podílet i druhý rodič, ale úřad si neověří, zda je toho schopen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neplatiči pokut za přestupky by měli přijít o část dávek, navrhuje…

11.09.2020 09:10 Chudší lidé, kteří páchají přestupky a neplatí za ně postihy, by mohli přijít o část doplatku na…

Důchody jsou neudržitelné, varuje expertka. Češi si podle ní zaslouží…

09.09.2020 09:37 Odborníci dlouhodobě volají po reformě stávajícího důchodového systému. Ta ale stále nepřichází,…

Lidovci navrhli změnu: Rouškovné jen pro lidi s nižší penzí, vdovy a vdovce

07.09.2020 12:48 Lidovci navrhují vyplatit příspěvek 5000 korun jen seniorům a seniorkám s podprůměrným důchodem,…

Bonus pro důchodce je volební dárek, tvrdí Bartoš. Babišův plán s rouškami…

06.09.2020 21:54 Aktualizováno Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš označil pětitisícový příspěvek seniorům za volební dárek od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama