Buštěhrad - Na okraji středočeského Buštěhradu se již dlouhá léta rozprostírá jedna z největších černých skládek u nás. Tuny odpadků, pneumatik, nábytku nebo stavební suti ztěžují život obyvatelům v okolí i majitelům pozemků. Zbavit se jí ale nadobro není vůbec jednoduché.
Ačkoliv je skládka na okraji obce, k nejbližším obydleným domům je to jen 300 metrů vzdušnou čarou. I pro řidiče projíždějící po silnici kolem, to není vůbec pěkný pohled (zde). Je jen těžko představitelné, že něco takového může být k vidění ve 21. století ve středu Evropy. Nepříjemnou situací se samozřejmě zabývá vedení města, ale jejich kompetence jsou značně omezené.
Starostka obce Daniela Javorčeková přiznává, že se jedná o dlouhodobý problém. "Za stav pozemků je zodpovědný v první řadě jejich majitel a pozemky pod skládkou nejsou většinou v majetku města," vysvětluje jeden z problémů, kvůli kterým se skládka v katastru obce stále nachází. Většina pozemků pod skládkou je v rukou soukromých majitelů, největším vlastníkem je pak společnost Real Eco Technik.
Firma Real Eco Technik už v minulosti nelegální skládku uklízela, vždy se ale situace po čase vrátila do starých kolejí. Monitorovací zařízení, které mělo dohlížet na pořádek, totiž brzy někco odcizil. A uklizený prostor se odpadem znovu zaplní velmi rychle. Nenaváží ho tam totiž okolní obyvatelé, ale rovnou stavební firmy a vrakoviště.
Město pro vyřešení problému plánuje prostor vyklidit a znepřístupnit automobilům: "Bude důležité tu komunikaci zahradit, protože ona je tam načerno, takže se to zahradí betonovými bloky, aby se tam nedalo vjet," popisuje starostka budoucí opatření. A samozřejmě se počítá i s umístěním ostrahy nebo kamerového systému.
Zástupce společnosti Real Eco Technik nám ale mimo kameru sdělil, že situace není tak jednoduchá. Pokud se totiž inkriminovaná cesta zahradí, budou muset veškeré nákladní automobily projíždět Buštěhradem, do kterého nyní nesmějí. A to se místním jistě také líbit nebude.
Navíc udržet prostor v čistotě není podle lidí z dotčené firmy levnou záležitostí. Fotopasti a kamerový systém dle předchozích zkušeností dříve nebo později někdo odcizí a dozor bezpečnostní agentury vyjde na desetitisíce měsíčně. Bez nepřetržitého dohledu se však bude problém brzy opakovat. Složitou situaci v Buštěhradě by tak levně vyřešila jen jediná věc, a to kdyby se někteří Češi začali chovat jako civilizovaní lidé a přestali svůj nadměrný odpad sypat volně do krajiny.
Související
Osmikilometrová skládka v Belgii je svědectvím zkázy, kterou přinesly záplavy
Policie na hranicích zadržela kamiony s ilegálním odpadem
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
před 2 hodinami
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
před 3 hodinami
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
před 3 hodinami
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
před 3 hodinami
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
před 4 hodinami
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
před 5 hodinami
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
před 6 hodinami
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
před 6 hodinami
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
před 7 hodinami
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
před 8 hodinami
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
před 9 hodinami
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
před 10 hodinami
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
před 11 hodinami
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
před 11 hodinami
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
před 12 hodinami
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
před 13 hodinami
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
před 14 hodinami
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
před 16 hodinami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák