Brno - Kvůli ptačí chřipce dnes ráno veterináři utratili menší chov slepic a perliček společnosti Vinofrukt v Brodě nad Dyjí, celkem asi 140 kusů. Odborníci očekávali, že se virus objeví i v Česku, protože se již s různou intenzitou projevil v 16 evropských státech, včetně Slovenska.
Stejně jako v Ivančicích a Moravském Krumlově tak vznikne v okolí tří kilometrů ochranné pásmo a v okruhu deseti kilometrů pásmo dozorové s různými omezeními, řekl ČTK ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava.
K plošnému utrácení všech chovů v ochranném pásmu by veterináři přistoupili v případě, že by se v blízkosti objevilo další ohnisko. Tak se tomu stalo v Ivančicích, kde se našla dvě ohniska a v nedalekém Moravském Krumlově bylo třetí. Navíc v Ivančicích uhynuly zhruba dvě desítky volně žijících labutí.
Během pátku a soboty veterináři utratili chovy až na pár výjimek v Moravském Krumlově v ochranném pásmu. "V pondělí budou následovat Oslavany," řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Psali jsme: Veterináři hlásí dvě nová ohniska ptačí chřipky, virus je i mimo jižní MoravuLikvidace chovu zasaženého ptačí chřipkou v Lázních Toušeň u Prahy začne v pondělí. Testy potvrdily, že se tam u uhynulé husy pomořanské vyskytl nebezpečný typ viru H5N8.
Veterináři budou muset ve středočeské obci utratit přibližně 1000 ptáků různých druhů z jednoho chovu, dnes je sčítali a je třeba zpracovat přesnou evidenci. Předběžně veterináři informovali zhruba o 700 kusech, po sčítání počet upřesnili. Jde hlavně o husy a slepice. "Pak také zhruba devět pštrosů a několik pávů," řekl ČTK Petr Majer ze Státní veterinární správy. Zlikvidováni by měli být v pondělí v dopoledních hodinách. S utrácením by mohli pomoci také hasiči.
Související
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
ptačí chřipka , státní veterinární správa
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
včera
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
včera
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
včera
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
včera
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
včera
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
včera
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
včera
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
včera
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
včera
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
26. června 2026 21:42
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
26. června 2026 20:26
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
Americký prezident Donald Trump označil čtvrteční dronový útok Íránu na nákladní loď v Hormuzském průlivu za bláhové porušení dohody o příměří. Podle jeho vyjádření na sociální síti Truth Social však nic nenasvědčuje tomu, že by tento incident měl vést k okamžitému obnovení otevřeného vojenského konfliktu mezi oběma zeměmi.
Zdroj: Libor Novák