Olomouc - Z nezvykle teplého jara nemají příliš velkou radost tuzemští pěstitelé zeleniny, jelikož vysoké teploty by mohly zpomalit růst zeleniny. Naopak se uspíší její vývoj, což by mohlo znamenat nižší výnosy, řekl dnes ČTK předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.
"Je otázka, jak to (teplé počasí) bude dlouho trvat. Krátkodobě to nějak zvládneme. Pokud by to ale mělo trvat déle, tak je to určitě handicap. U některých druhů zeleniny se totiž nastartoval vývoj oproti růstu. V květnu by zelenina měla především růst a pak teprve následovat její vývoj," uvedl Zeman, podle kterého například hrášek letos začal kvést se dvou- až třítýdenním předstihem.
Pokud budou takřka letní teploty pokračovat, podle Zemana hrozí, že zelenina dostatečně nevyroste. "Bude mít snahu jít do květu. Třeba u takového špenátu nebo zeleného hrášku je nebezpečí, že to může rychle kvést, čímž se to znehodnocuje. Je tady určité riziko i nižšího hektarového výnosu," upozornil Zeman. Zelináři proto v těchto dnech pouští na plné obrátky závlahy, aby eliminovali dopad teplého počasí na růst a vývoj zeleniny.
Zelenina se v Česku pěstuje zhruba na 10.000 hektarech půdy. Největší plochu na tuzemských polích se zeleninou tradičně zabírá cibule, zelí, hrách a mrkev.
Související
Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
Otrava cuketou. Zlínští lékaři řešili případ, jaký ještě nepamatují
Zelenina , zemědělci , Počasí , Jaro
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
před 1 hodinou
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
před 2 hodinami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 3 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 3 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 4 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 5 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 6 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 7 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 8 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 8 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 10 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
včera
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
včera
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
včera
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
včera
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
včera
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
včera
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
Česká republika podle všeho ani v letošním roce nedosáhne na spojenecký závazek vynaložit dvě procenta HDP na obranu. Premiér Andrej Babiš v neděli na svém profilu na síti X uvedl, že podle nejnovějších dat ze Severoatlantické aliance bude uznaná výše výdajů činit pouze 1,78 procenta. Babiš se zároveň ohradil proti kritice své minulé vlády a upozornil, že dvě procenta nepředložil ani předchozí kabinet Petra Fialy.
Zdroj: Libor Novák