Hnutí ANO by drtivě vyhrálo volby do Sněmovny. ODS stále předbíhá o více než dvojnásobek

V listopadovém průzkumu by podle agentury Median hnutí ANO vyhrálo volby do Sněmovny s podílem 34,5 procenta hlasů, zatímco ODS by obsadila druhé místo se ziskem 15,5 procenta. Hnutí ANO zaznamenalo mírný pokles ve srovnání s říjnovým průzkumem, naopak ODS získala o dva procentní body více.

Třetí příčku obsadili Piráti s 11 procenty hlasů, což je o dvě procentní body více než v říjnu. Podpora SPD klesla o dvě procentní body na 8,5 procenta. Do Sněmovny by se také dostaly STAN s šesti procenty a TOP 09 s 5,5 procenty hlasů. 

Vládní koalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti) by měla dohromady podporu 42 procent voličů, což by znamenalo 90 poslaneckých křesel. Hnutí ANO by získalo 87 poslaneckých mandátů, zatímco SPD by jich získala 23. 

Autoři průzkumu poznamenali, že preference opozičních stran v listopadu spíše stagnovaly, zatímco vládní strany si mírně polepšily. Tento trend byl v minulých letech pozorován v listopadu, což může být ovlivněno oslavami výročí 17. listopadu.

Strana sociální demokracie (dříve ČSSD) zůstává pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny, s podporou 4,5 procenta. Lidovci následují s čtyřmi procenty a komunisté s podporou 3,5 procenta hlasů. Podpora ostatních stran je v listopadovém modelu velmi nízká, přičemž u stran pohybujících se okolo pětiprocentní hranice je nejistota ohledně jejich úspěchu.

Ochota zúčastnit se voleb do Sněmovny oproti říjnu mírně vzrostla na 69 procent. Z této skupiny by určitě k volbám přišlo 55,5 procenta, dalších 13,5 procenta zvažuje účast. Čtvrtina lidí by naopak určitě nešla k volbám, a šest procent uvedlo, že spíše ne.

Přibližně polovina respondentů je rozhodnutá zúčastnit se voleb, zatímco 30 procent si je jisto svou účastí, ale ještě neví, koho by volili. Čtrnáct procent se necítí jistými ani účastí, ani volbou strany, a pět procent ví, koho by volili, ale nejsou si jisti, zda by k volbám skutečně šli. 

Související

Více souvisejících

Volební preference Hnutí ANO ODS top 09 Starostové a nezávislí (STAN) Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy