Jak zabránit zdražení potravin? Stát chtěl vytvořit srovnávací aplikaci, obchody ji bojkotují

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců obchodních řetězců a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) se svým návrhem na vytvoření aplikace pro srovnávání cen potravin. Výborný před novináři zdůraznil, že bez aktivní spolupráce obchodníků nemá tato aplikace význam. 

Ministr uvedl, že inspirací pro vznik této aplikace byl úspěch podobného nástroje v Řecku, kde došlo k poklesu cen potravin přibližně o 18 procent. V Česku se ale zatím k pozitivnímu přijetí této myšlenky hlásí pouze jeden menší český obchodní řetězec.

Během jednání se zástupci obchodních řetězců se podle Výborného diskutovalo o relevanci takové aplikace v Česku. Ministr zdůraznil, že otázka potřeby této aplikace v Česku ještě není definitivně uzavřena a je třeba ji dále diskutovat.

Výborný osobně nechce prosazovat legislativní opatření, která by firmám nařizovala sdílení dat. Nicméně vyjádřil přesvědčení, že jakýkoliv krok směrem k odpovídajícím a spravedlivým cenám potravin je vítán.

Ministr už dříve uvedl, že ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza tvrdí, že dodavatelé potravin plánují zvýšení cen o pět až deset procent, obchody jsou proto nuceny také zdražit. Od Nového roku přitom budou mít potraviny novou sjednocenou sazbu DPH ve výši 12 procent, na rozdíl od současné sazby 15 procent.

Doporučené články

Podle Prouzy potravináři zdůvodňují zdražování vysokými náklady na energie, zvýšením cen dopravy spojeným s růstem mýtného a vyššími náklady na práci v důsledku změn v pracovních dohodách. Také zmínil vyšší daně z nemovitostí a příjmu, které přináší vládní konsolidační balíček.

Prouza dodal, že od obchodníků nepřišla jasná odpověď na otázku, proč jsou ceny v České republice výrazně vyšší než v Polsku, když rozdíly v DPH to nevysvětlují. Výborný pak upozornil na trojnásobné množství obchodů na obyvatele v Česku ve srovnání s Německem, což podle něj logicky vede k vyšším cenám.

Prouza také naznačil, že lze očekávat zvýšení cen nápojů, neboť nealkoholické nápoje budou od ledna zatíženy základní sazbou DPH ve výši 21 procent, zatímco nyní jsou ve snížené sazbě 15 procent. Mléčné výrobky budou pravděpodobně nejvíce zasaženy růstem cen, který je způsoben energeticky náročnou výrobou.

Související

Ilustrační fotografie.

Obchody na Silvestra: Jak bude zítra otevřeno?

Obchody jsou dnes, tedy v sobotu, otevřené podle běžné otevírací doby. Zítra však bude zkrácená podle rozhodnutí jednotlivých řetězců. Na Nový rok zůstanou obchody ze zákona zcela uzavřené. 

Více souvisejících

Obchody ceny potravin Marek Výborný (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy