Kampaň připomene život s autismem, některé budovy budou svítit modře

Česko se dnes připojí k celosvětové kampani, jejíž smyslem je upozornit společnost na existenci autismu a život s touto odlišností. Potrvá celý duben.

Některé budovy, například Poslanecká sněmovna či jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, se večer na znamení sounáležitosti rozsvítí modrou barvou symbolizující komunikaci.

Kampaň Česko svítí modře od roku 2014 pořádá platforma Naděje pro autismus. Mottem letošního desátého ročníku je Poznání-Pochopení-Přijetí. Podle organizátorů symbolizuje milníky cesty "od počátečního odmítání jakékoliv odlišnosti, kterou jsme schopni akceptovat až díky poznání, které nám pomáhá pochopit a posléze také přijmout jinakost lidí s poruchou autistického spektra."

Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že se člověk chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace. Na druhou stranu v některých oblastech mohou lidé s autismem výrazně převyšovat ostatní, třeba v matematice, jazycích nebo umění. Autismus má několik forem, v průběhu vývoje se mění i jeho projevy. Zásadní pro zvládání této poruchy je podle odborníků včasná diagnostika a započetí cílené terapie.

S poruchou autistického spektra žije v České republice podle odhadů přes 200.000 lidí, do života více či méně zasahuje dalšímu půl milionu jejich nejbližších.

Související

Více souvisejících

autismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy