Pavel: Konflikt na Ukrajině připomíná druhou světovou, šiřitelé ruské propagandy zneuctívají památku padlých

Prezident Petr Pavel při pietním aktu u příležitosti státního svátku Dne vítězství řekl, že úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou například Noční vlci nebo jejich čeští podporovatelé. Podotkl, že jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky.

Pavel v projevu, který zveřejnil Hrad, uvedl, že si dnes připomínáme miliony obětí 2. světové války, a to na všech bojištích. Těmto lidem podle něj vděčíme za svoji svobodu a za život, ve kterém žijeme.

"Zároveň je také dobré říct, že úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou například Noční vlci nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného. Jsou spíše zneuctěním památky těch lidí, kteří položili své životy," dodal.

Připomínka vítězství ve 2. světové válce s sebou podle Pavla nese i jeden velice bolestivý historický paradox. "Země, jejichž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy 1., 2. a 4. ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností, Ruska. Konflikt na Ukrajině svým rozsahem a mírou destrukce velice připomíná bojiště 2. světové války," podotkl.

Připomněl také některé historické paralely mezi Ukrajinou a Českou republikou. "I tehdy začal konflikt poukazováním na nedodržování práv národnostní menšiny, voláním po odtržení území, vyvoláváním konfliktů a, při jejich potlačení, jejich využití jako záminky pro obsazení části území. I tehdy byl tlak, aby bylo postoupeno území výměnou za nezahájení války. Tehdejší premiéři Francie a Anglie, Daladier a Chamberlain, dali přednost ústupkům před tím, než by obětovali své země válce. V důsledku rozhodnutí v Mnichově přijal toto rozhodnutí i náš tehdejší prezident Edvard Beneš. Dali přednost ústupkům před úctou a hrdostí. Jak to tehdy velice trefně komentoval poslanec britského parlamentu Winston Churchill, Británie a Francie měly na výběr mezi hanbou a válkou. Zvolili si hanbu a měly válku," zmínil.

Závěrem projevu Pavel uvedl, že nejhorší v historii je nepoučit se a opakovat stejné chyby. "Jsem hrdý na to, že Česká republika od prvních dní války na Ukrajině ji velice intenzivně podporuje a chce si zachovat svoji čest. Svoboda a mír nebyly nikdy zadarmo. Je důležité o ně neustále usilovat, chránit je a v případě, že je potřeba, také pro jejich obranu hodně obětovat stejně tak, jako to dělali všichni ti, na které dnes vzpomínáme, a jak to dnes dělají hrdinští obránci Ukrajiny," řekl.

Související

Více souvisejících

II. světová válka oslavy konce války Vítkov Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy