Praha - Česká republika prohrála. Tak mnoho politiků shrnuje rozhodnutí Jean-Claude Junckera přidělit Věře Jourové portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a otázky rovnosti pohlaví. Podle jiných jde ale o polepšení.
Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová získala v Evropské komisi nečekaně oblast spravedlnosti, spotřebitelské politiky a otázky rovnosti pohlaví.
To vyvolalo u některých politiků pobouření. "Kritizoval jsem postup premiéra v EU. Výsledek? Nevýznamný resort, nevýhodné pro ČR, mimo zkušenosti min. Jourové. Prohra premiéra a ČR," napsal předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura mu přitakal: "Tak dlouho Babiš a Sobotka zdůrazňovali, že výhodou V. Jourové je to, že je ženou, až bude komisařkou pro rovnost pohlaví."
Europoslanec ANO Pavel Telička naopak Jourové gratuloval: "Portfolio pro V. Jourovou má svoji váhu. ČR si rozhodně polepší." Rýpl si ale do premiéra Sobotky, který se podle něj "prakticky neangažoval ve věci portolia pro Věru Jourovou." Sám předseda hnutí ANO Andrej Babiš ale mluví podle České televize o prohře.
Gratulaci uveřejnila na Twitteru také první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková /ČSSD/: "Blahopřeji Věře Jourové k portfoliu v EK. Zejména ochrana spotřebitele je zásadní oblast jednotného trhu, která je pro nás důležitá."
Premiér Bohuslav Sobotka /ČSSD/ také není úplně nadšen. "Nebyla naplněna ta ambice získat ekonomické portfolio," řekl na tiskové konferenci. "Jedná se o středně významné portfolio," dodal. Věří ale, že se i v této oblasti dá udělat hodně dobré práce.
Související
Jourová skončí v hnutí ANO a pro tuto chvíli i v aktivní politice
EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová
Věra Jourová , Andrej Babiš , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
před 2 hodinami
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
před 3 hodinami
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
včera
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
včera
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
včera
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
včera
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
včera
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
včera
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
včera
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
včera
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
včera
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
včera
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
včera
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
včera
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
včera
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
včera
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
včera
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
včera
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
Ve věku 75 let zemřel známý polárník Miroslav Jakeš. Tělo dobrodruha se našlo v ledovcové trhlině na Špicberkách, oznámil to úřad zdejšího guvernéra. Jakeš se proslavil například tím, že v roce 1993 jako první český občan dosáhl na lyžích severního pólu.
Zdroj: Jan Hrabě