České Budějovice - Volby do obecních zastupitelstev se dnes a zítra uskuteční ve 176. jihočeských volebních okrscích. Na rozdíl od všech předchozích let ale nebudou ve dvou obcích v kraji. Jedná se o Vlkov na Českobudějovicku a Zadní Střítež na Táborsku. Zde se nepodařilo dát dohromady volební kandidátky a tak není koho volit. Současné vedení obcí skončí svůj mandát a nastoupí státem jmenovaný správce.
„Obce tak budou řízeny provizorně a provizorní bude i rozpočet. A musí také čekat na dodatečné volby do zastupitelstva. Ty by se mohly uskutečnit zřejmě začátkem příštího roku. Prozatímní státní správce má jen omezené kompetence. Nemůže vykonávat žádné z pravomocí zastupitelstva obce," uvedla pro EuroZprávy.cz ředitelka oddělení statistiky Krajského úřadu Jihočeského kraje Jana Sedláčková.
Největší sčítací středisko v ČR
Jižní Čechy ale mají jedno své celorepublikové specifikum. Je zde totiž vůbec největší sčítací středisko v celé republice. Volby do zastupitelstev a části Senátu se uskuteční v 620 jihočeských obcích.
Největší přebírací místo je ve Sportovní hale v Českých Budějovicích, kde bude zpracované výsledky předávat 177 okrskových volebních komisí. Na jihu Čech je 1257 volebních okrsků. V jihočeském a největším sčítacím středisku se o sečtení hlasů bude starat 25 lidí, kteří budou pracovat na 16 počítačích a to od sobotního odpoledne, kdy se uzavřou volební místnosti v kraji.
Na jihu Čech může také nastat v komunálních volbách situace, kdy se volební místnost nemusí uzavřít až úderem 14 hodiny. Pokud v jednookrskové obci odvolí všichni na seznamu uvedení voliči, může komise místnost uzavřít a předat hlasovací lístky. To u parlamentních či prezidentských voleb možné není.
18,5 tisíc lidí chce funkci
V jižních Čechách kandiduje na více než 5,5 tisíce mandátů téměř 18,5 tisíce lidí. Ještě než se ale volební místnosti otevřely, odstoupilo či bylo odvoláno na 21 kandidátů. Mezi těmi, kteří ale kandidují je nejstarším kandidátem je 89letý muž z Českobudějovicka, oproti tomu nejmladších kandidátů je 24. Těm je 18 let. Jsou to v drtivé většině studenti, jeden je řidičem a jeden umělcem.
„Průměrný věk kandidáta je 46,5 roku, přitom muži jsou v průměru o necelých 1,5 roku starší než ženy. V 19 obcích kraje kandidují pouze muži, naproti tomu v obci Hranice (jako jediné v celém kraji) kandidují jen samé ženy," dodala Jana Sedláčková z KÚ Jihočeského kraje. Podle údajů z minulých voleb může přijít odvolit více než 514 800 oprávněných voličů.
Nejmenší a největší volební okrsek
Volby do zastupitelstev obcí se konají na jihu Čech v 620 obcích. Zajímavostí jsou však velikosti volebních okrsků. V jižních Čechách je 1 259 okrsků. Nejmenší volební okrsky jsou celkem tři, a sice Milčice na Blatensku, kde je zapsáno jen 17 voličů, dále Třitim na Vltavotýnsku s 20. voliči a pak Kuřimany na Strakonicku s 22. voliči.
Naopak největší jihočeský volební okrsek je okrsek č. 1 v Českých Budějovicích, kde je zapsáno 3 772 zapsaných voličů - značnou část z nich však tvoří osoby, které mají místo trvalého pobytu na ohlašovně pobytu magistrátu města, ale ve skutečnosti v okrsku nebydlí.
Jaká bude účast v letošních volbách, není zatím jasné. Ale před čtyřmi lety byla účast ve výši 51, 43% voličů. Největší účast byla v Bohunicích, kde byla 100procentní účast a v Tchořovicích, kde volilo 99,5 % lidí.
Související
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
Aktuálně se děje
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
včera
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
včera
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
včera
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
včera
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
včera
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
včera
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
včera
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
včera
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
24. června 2026 22:00
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák