Praha - Zastupitelstvo hlavního města Prahy má za sebou volbu primátorky a mohlo by se zdát, že má 65 zvolených členů na několik let vystaráno. Expremiér Jiří Paroubek se ale domnívá, že nové vedení Prahy jen těžko vydrží celé volební období a do půl roku dojde ke změně. Viní z toho zejména opoziční ODS a TOP 09, ale i hnutí ANO.
Ustavující schůze Zastupitelstva hlavního města Prahy podle paroubka ukázala naprostou nesmiřitelnost pravicové opozice, tedy TOP 09 a ODS, což jsou strany, které v posledních třech letech (v případě TOP 09), resp. v posledních téměř 25 letech (v případě ODS) řídily pražskou radnici.
"Špílec odcházejícího primátora Hudečka stanovit schůzi městského zastupitelstva tak, aby kolidovala s termíny schůzí dvou městských částí, jichž se účastnili i někteří představitelé radniční koalice, byl naprosto dětinský. To je tak jediné, na co se pravicová opozice zmůže. Věcně a koncepčně řešit problémy Prahy však nedokáže," uvádí ve svém komentáři.
Nová městská rada zdědila po svých pravicových předchůdkyních řadu kontroverzních projektů, které bude muset zastupitelstvo řešit. "Z těch největších mám na mysli například Opencard, tunel Blanka a platby, které vzniknou při jeho dokončování, dále koncepci financování a výstavby dokončení vnitřního městského okruhu či výstavbu trasy D metra směrem na jih Prahy," vyjmenovává někdejší premiér.
"Město musí v krátké době rozhodnout také o tom, jak lege artis, tedy tak, aby Šlachtův ÚOOZ opět nezasahoval přímo na pražské radnici, řešit otázku svozu pražského odpadu. Pokud to nové vedení města nezvládne vyřešit do deseti týdnů, které má k řešení tohoto problému k dispozici, dojde ke kolapsu svozu komunálního odpadu. To by znamenalo v tuto chvíli jen těžko představitelný zásah do života města a jeho občanů," dodává.
Z vyjádření odcházejících radních Paroubek usuzuje, že jsou se svou prací na radnici naprosto spokojeni a pokud tito lidé pokračují v práci v zastupitelstvu hlavního města, chystají podle expremiéra nové pasti, do nichž by se noví radní mohli chytit. "Na život běžných Pražanů tito lidé nemysleli nikdy a životy se jim budou snažit zkomplikovat i nyní," tvrdí.
"Když se dívám na složení nové městské rady, až na výjimky vidím lidi naprosto nepolíbené významnější manažerskou zkušeností a s malou, či dokonce minimální znalostí pražské komunální problematiky a reálií Prahy. A většina jednoho hlasu v pražském zastupitelstvu, které tvoří de facto čtyři politické strany a jedno názorově nekonzistentní hnutí, dá se s jistotou říci, zaručuje nestabilitu politického uspořádání na pražské radnici," domnívá se Paroubek s tím, že ještě do letních prázdnin dojde na pražské radnici ke krizi a k novému přeskupení sil.
"Již dříve zvolené pražské politické reprezentace v zásadě zcela promarnily dvě volební období (2006–2010 a 2010–2014), a to počínaje absolutním volebním vítězstvím ODS ve volbách do pražského zastupitelstva v roce 2006. Volební období 2014–2018 bohužel zřejmě nebude jiné," uzavřel závěrem svého komentáře.
Související
Vazby zpřetrhány. Praha ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem
Pražské zastupitelstvo se pohádalo kvůli záchodům
pražské zastupitelstvo , Jiří Paroubek , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
před 2 hodinami
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
před 3 hodinami
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
před 3 hodinami
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
před 4 hodinami
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
před 5 hodinami
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
před 6 hodinami
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
před 6 hodinami
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
před 7 hodinami
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
před 8 hodinami
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
před 8 hodinami
OBRAZEM: Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil významný běloruský disident Paval Sieviaryniec
před 9 hodinami
Trump v souvislosti s Íránem promluvil o použití jaderných zbraní
před 10 hodinami
Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez
před 10 hodinami
Pentagon zvažuje pozastavení členství Španělska v NATO. Nepomohlo s útoky proti Íránu
před 11 hodinami
Král popu je zpět. Příběh Michaela Jacksona vypráví nový film
před 11 hodinami
Šéfem lidovců se zřejmě stane jihomoravský hejtman Jan Grolich
před 12 hodinami
Trump přikázal námořnictvu ničit íránská plavidla. Příměří mezi Izraelem a Libanonem bude prodlouženo
před 12 hodinami
Turkovy výroky jsou testem české společnosti
před 13 hodinami
Turek označil úředníky za parazity, které musí Motoristé derazitovat. Nepřijatelné, naštval se Babiš
před 14 hodinami
Rusko buduje digitální železnou oponu. Je to jen dočasné, hájí se Kreml, nikdo mu ale nevěří
V těsné blízkosti Kremlu se před úřadem prezidentské administrativy tvoří nezvyklé fronty. Desítky lidí zde trpělivě čekají, aby podaly oficiální petici adresovanou Vladimiru Putinovi. Jejich požadavek je jasný: ukončení tvrdých zásahů proti svobodnému internetu, které v poslední době paralyzují každodenní život v Rusku.
Zdroj: Libor Novák