Praha - Koalice se na úpravě platů zákonodárců nadále neshoduje a podle všeho bude v pátek o novele hlasovat rozdílně. Lidovci po dnešním jednání poslaneckého klubu trvají na svém návrhu, aby platy zákonodárců zůstaly zmrazené i v příštím roce. S tím souhlasí hnutí ANO.
Závěrečné schvalování novely zákona o platech ústavních činitelů čeká poslance v pátek. Ve hře bude několik pozměňovacích návrhů, kromě lidoveckého a sociálnědemokratického varianta růstu o 14,4 procenta, na které se shodly sněmovní výbory. S tou ale nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ani prezident Miloš Zeman, který by takovou variantu vetoval. Původní vládní návrh počítá s jednoprocentním růstem pro příští rok. Úsvit navrhuje zmrazení platů na čtyři roky.
"Poslanci ČSSD podpoří návrh Jana Hamáčka a nepodpoří žádný jiný pozměňovací návrh. Hlasování bude závazné," řekl novinářům po jednání klubu ČSSD jeho šéf Roman Sklenák. Při páteční schůzi bude zřejmě důležitá také procedura schvalování. "Byli bychom rádi, kdyby se právě návrh Jana Hamáčka hlasoval jako první," poznamenal Sklenák s tím, že se pokusí domluvit i s ostatními koaličními partnery.
Koalice o úpravě zákona jednala bez jasného výsledku opakovaně. Lidovci v tomto týdnu navrhli zmrazit platy ústavních činitelů pro příští rok. Měla by podle nich vzniknout skupina, která by navrhla nový systém výpočtu mezd. Pro lidovecký návrh by se v pátek podle informací ze Sněmovny mohli vyslovit také poslanci hnutí Úsvit nebo komunistů, kteří o věci chtějí ještě jednat.
"Jednomyslně jsme se dohodli, že podpoříme návrh KDU-ČSL na zmrazení platů. Příští rok pak budeme hledat systémové řešení. V případě, že se nám nepovede prohlasovat tento návrh, budeme hlasovat pro jiný tak, aby nedošlo k navýšení o 26 %. Všichni naši poslanci podporují návrh Lidovců," uvedlo k tomu hnutí ANO.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 2 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
včera
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
včera
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
Tchaj-wan poprvé ve své historii uspořádal cvičení, při kterém simuloval rozsáhlý výpadek internetu. Úřady tímto krokem reagují na rostoucí obavy o bezpečnost podmořských kabelů, jež představují klíčové digitální spojení ostrova se světem. Manévry měly za cíl prověřit připravenost obyvatelstva i záložních komunikačních systémů na případný konflikt či blokádu ze strany Číny.
Zdroj: Libor Novák