Praha - Opozice, ale i členové koalice kritizují stížnost, kterou na čtveřici pořadů Reportéři vysílaných Českou televizí podala firma Agrofert vlastněná Andrejem Babišem. Prý to připomíná dobu komunismu.
"Ve vazbě na vládní angažmá vlastníka Agrofertu jde o nebezpečný a nepřijatelný útok na svobodu médií. Cílem je zjevně vyvolat strach. Krátce před další dovolbou členů Rady České televize a po dalších útocích zaměstnanců politické divize Agrofertu na Českou televizi je to další varovný signál," uvedl v reakci místopředseda ODS Martin Kupka. Žádost o vyvození patřičných důsledků je podle něj jak vystřižená z dob komunistické totality.
Potrestání konkrétních redaktorů nebo zastavení pořadu je nepřípustná snaha nabourat se do ústavou zaručených práv, je zase přesvědčen vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Veřejnoprávní média by podle něj měla být oproštěna od různých tlaků.
Psali jsme: Babiš jde po ČT kvůli reportážím o Agrofertu"Jsou tady velmi závažná podezření, že i veřejnoprávní média jsou pod vlivem některých ekonomických a politických struktur," řekl dnes novinářům. Nejde to podle něho prokázat, indicie ale existují. "Je vidět, že skupina Agrofert vliv nemá, jinak by si nestěžovala," podotkl. Za běžné nepovažuje, aby se firma bránila stížností. Pokud soudí, že se ze strany ČT jednalo o pomluvy, může se bránit žalobou.
"To, že jsou tam někdy manipulované reportáže, snad ví každý," nechal se dnes slyšet Babiš. Volba Rady České televize, k níž směřovala stížnost Agrofertu, by se podle něj měla do budoucna odpolitizovat.
"Je nepřijatelné zasahovat do svobody médií, natož veřejnoprávních médií. Pan Babiš si zřejmě ještě neuvědomuje, že Českou televizi zatím neovládá, jako mnohá jiná média," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
"Na pořad Reportéři ČT si stěžuje kdekdo, což je myslím jeden z důkazů toho, že dělají svoji práci podle zásady padni komu padni. A to není špatně," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "ČT by měla tuto stížnost prověřit standardně jako každou jinou a nenechat se vyvést z míry a své veřejnoprávní nezávislosti proto, že si stěžuje právě Agrofert."
"Myslím, že se znovu ukazuje, jak je důležité udržet nezávislost veřejnoprávních médií, založenou na tom, že jsou financována z koncesionářských poplatků, a ne z reklamy firem nebo státního rozpočtu," podotkl také ministerský předseda.
Podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka, který nemá nic proti samotnému podání stížnosti, svědčí požadavek na potrestání redaktorů o "nemístných a nepřijatelných ambicích Agrofertu řídit i veřejnoprávní média". Naráží tak na to, že Babiš vlastní několik médií včetně Lidových novin nebo Mladé fronty Dnes.
Babiše na webu ODS kritizuje i europoslanec Jan Zahradil, a to za jeho výroky o vietnamských obchodnících, kteří údajně neplatí daně. "Babišův výpad vůči vietnamské národnostní menšině je nejen nejapným pokusem obhájit experiment s elektronickou registrací tržeb. Je to hlavně nechutný populismus s nepříliš skrytým rasistickým podtextem. Kdokoliv jiný by za takový výrok čelil vlně kritiky. Jsem zejména zvědav, zda Babišova média budou mlčet i nyní," napsal Zahradil.
Související
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
Andrej Babiš , ODS , KDU - ČSL
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
před 2 hodinami
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
před 3 hodinami
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
před 4 hodinami
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
před 6 hodinami
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
před 7 hodinami
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
před 8 hodinami
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
před 10 hodinami
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
před 11 hodinami
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
před 12 hodinami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
Britský premiér Keir Starmer v současné době čelí nejhlubší politické krizi od svého nástupu do úřadu a jeho pozice v čele Labouristické strany je vážně ohrožena. Podle vlivných hlasů zevnitř strany ztratil předseda vlády faktickou kontrolu nad svým kabinetem i parlamentní frakcí. Vnitrostranický tlak rapidně zesílil po klíčových událostech uplynulých dní, které nastartovaly otevřené debaty o nutnosti rychlé výměny ve vůdcovském křesle.
Zdroj: Libor Novák