Praha - Rada hl. m. Prahy dnes schválila zřízení pracovní skupiny, jejímž úkolem bude vyjednávání se současným vlastníkem budovy Škodova paláce, společností COPA Retail o možných úpravách smluvního vztahu a zlepšení postavení hlavního města Prahy.
"V pracovní skupině složené z některých členů rady a zástupců magistrátu bude i zástupce právní kanceláře, jejíž výběr právě probíhá," píše se v materiálu. Předsedkyní skupiny je primátorka Adriana Krnáčová a zasednou v ní dál náměstci primátorky Eva Kislingerová (ANO) a Petr Dolínek (ČSSD), ředitelka magistrátu Martina Děvěrová a zástupkyně ředitelky Zdena Javornická.
"Již dva roky usilujeme o otevřený a smysluplný dialog s magistrátem," uvedla k rozhodnutí magistrátu Abigail Schaeffer, která zastupuje majitele paláce. "Město se snaží o snížení nájemného, ale čím déle čeká, tím méně můžeme v rámci urovnání sporu nabídnout," doplnila. Praha tak podle ní denně přichází o 135.000 korun.
Škodův palác má město pronajato na 20 let a na nájemném zaplatí celkem více než čtyři miliardy korun. Bývalá rada pod vedením exprimátora Tomáše Hudečka (bezp.) se snažila neúspěšně u soudu vymoci snížení částky. Copa Retail nabídla Praze, že jí zaplatí právníky, pokud si vybere ty, kteří jsou podle firmy renomovaní, a přistoupí na smírčí jednání.
Praha do Škodova paláce v roce 2006 sestěhovala většinu úředníků magistrátu. Tehdejší vedení města odhadovalo, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Později ale nové vedení Prahy v čele s exprimátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) přiznalo, že je pronájem paláce pro město nevýhodný. Většina prostor, které patří městu a které úředníci opustili, navíc zůstala ekonomicky nevyužita.
Související
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
před 1 hodinou
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
před 2 hodinami
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
před 3 hodinami
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
před 4 hodinami
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
před 5 hodinami
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
před 6 hodinami
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
včera
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
včera
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
včera
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
včera
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
včera
Princ Harry potěšil britského krále. Meghan mu přivezla ukázat vnoučata
včera
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
včera
Kuba zažila druhý blackout za pět dní. Energetická krize se prohlubuje
včera
V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad
včera
Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům
včera
Teplé počasí úřaduje. Nebezpečí požárů se rozšířilo na další oblasti
včera
Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit
včera
Putin by teď na mír nepřistoupil, naznačují informace z Kremlu
včera
Sucho je mimořádné a prohloubí se, varují meteorologové před tropickou vlnou
Tropické počasí už nám letos ukázalo svou sílu, na konci června padaly nové teplotní rekordy. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se tropy do Česka vrátí v příštím týdnu. Další čtyřicítky se však neočekávají.
Zdroj: Jan Hrabě