Praha – Sněmovna dnes jednala o návrhu zákona, který by umožnil zabavení řidičského průkazu za překročení nejvyšší povolené rychlosti. Návrh byl ale zamítnut hned při prvním čtení.
Podle návrhu by bylo možné řidičům, kteří by v obci překročili nejvyšší povolenou rychlost o 40 kilometrů v hodině a mimo obec o 50 kilometrů v hodině, zabavit na místě doklady. Návrh vzešel z pera zastupitelstva Moravskoslezského kraje.
Proti návrhu se vyslovil i zpravodaj k novele Martin Kolovratník (ANO). Pro zamítnutí se vyslovil i Zbyněk Stanjura (ODS) a František Laudát (TOP 09 a Starostové).
Kraj poukazoval hlavně na fakt, že projednávání podobných přestupků trvá příliš dlouho. Podle náměstka hetmana Moravskoslezského kraje Daniela Havlíka řidiči využívají nabídek různých firem, které jim pomocí obstrukcí pomáhají uniknout potrestání.
Návrh by také umožnil policistům zadržet řidičský průkaz i v případě překročení rychlosti v obci o víc než 20 km/h a mimo obec o 30 km/h, pokud se řidič v předchozích 12 měsících dopustil stejného přestupku.
Vláda návrh také odmítla a označila ho za nekoncepční. Poukazovala především na to, že už teď se povinné ukládá zákaz řízení za porušení zákazu předjíždění nebo opakované nedání přednosti v jízdě.
„Návrh by tak vytvářel neodůvodněně nerovné postavení mezi přestupci, kteří se dopustili překročení nejvyšší dovolené rychlosti, a pachateli jiných, přinejmenším srovnatelně závažných deliktů, a to bez ohledu na jejich případné následky," odůvodnila svůj postoj vláda.
Související
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
řidiči , Poslanecká sněmovna , Silnice
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 1 hodinou
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 2 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 4 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 5 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 6 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
včera
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
18. června 2026 22:02
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
Korunu, žezlo i jablko slavnostně vyzvednou klíčníci z Korunní komory v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v pondělí 14. září. Následující tři dny si je budou moct prohlédnout školní třídy. Pro veřejnost bude výstava otevřena od pátku 18. do pondělí 28. září. Klenoty letos doplní také korunovační roucho z roku 1653 a další vzácné artefakty. Vstup bude opět zdarma. Informoval o tom Pražský hrad.
Zdroj: Jan Hrabě