Fiala: ODS chystá pravicovou revoluci. Daň 19 procent

Praha – Občanští demokraté se v sobotu sešli, aby zhodnotili vývoj své strany v posledním období, které pro stranu nebylo jednoduché. Zároveň plánují projednat změny stanov. Kongres s podtitulem „Věříme v Českou republiku“ pro vás sledujeme živě přímo z místa konání.

Kongres zahájil chvíli po desáté hodině předseda ODS Petr Fiala. Ve svém úvodním projevu pozdravil téměř 700 delegátů, kteří se do Prahy sjeli. „Minulost nemůžeme změnit. Proto mě zajímá budoucnost. ODS se ze své minulosti poučila a změnila se," prohlásil Petr Fiala. Strana se podle něj už zvedla ode dna, kam se dostala po pádu vlády.

„Česká politika už nebude taková, jak byla před zásahem na úřadu vlády. Pád ODS byl horší, než si dokázal představit kdokoliv z vás. Nepláčeme nad tím. Musíme se ptát, co se tenkrát stalo. Peníze a zlato se změnily v prach, úřady se obviněným politikům omluvili," připomněl aféru ODS Fiala.

"Žalobci v čele s panem Ištvánem dodatečně hledají obvinění, nezávislé soudy je shazují ze stolu, jako zrovna včera. Víme, co nemáme vědět, ale neznáme pravdu. Víme, co si lidé říkali v soukromí, ale nevíme, proč represivní složky tehdy zasáhly proti premiérovi a jeho okolí. Kdo za to může? Kdo za to zodpovídá? Už se neptáme jenom my, už se ptá i veřejnost – a stále silněji," komentoval včerejší výrok soudu předseda ODS.

Z těchto problémů se však občanští demokraté podle svého předsedy dokázali zvednout. „Jsme v cajku," rázně prohlásil Fiala.

Kromě hodnocení ODS došla slova i na stávající vládu Bohuslava Sobotky. „Sobotka dělá špatnou politiku, chová se stejně špatně, jako když byl ministr financí. Neřeší problémy, před kterými stojíme, neví, z čeho bude vyplácet sliby, snaží se zalíbit voličům. Rozdává peníze, protože může," pustil se do vlády Fiala. Sobotkův kabinet podle něj málo investuje, přestože už země není v krizi.

Neopomněl zmínit ani současného ministra financí. „ODS věří, že politika se má dělat pro lidi, Babiš věří, že se má dělat pro člověka. A tím člověkem myslí sebe. Všichni vědí o jeho zneužití moci ve prospěch osobního byznysu. Lidé ve vládě jsou si toho vědomi a mlčením to umožňují. Je jedno, že bylo hlasování neúspěšné, byla to šance pro Sobotku přestat strkat hlavu do písku. Neudělal to. Budoucnost ukáže, že jsme měli pravdu," domnívá se předseda ODS.

Fotogalerie: OBRAZEM: 26. kongres ODS  

Stranou nezůstala ani Babišova přítelkyně. „Jsem konzervativní politik, ani já se nevyznám ve všech povinnostech, které na mě uvalil stát. Kdy co platit mi ani úředníci neporadí. Ani žena ministra financí neví, kdy má co proclít. Já jí to náhodou věřím. Je to tak složité, že se v tom nikdo nevyzná," rýpnul si Fiala.

Kritikou nešetřil ani na účet hlavy státu. „Způsob, jakým vykonává úřad, je zvláštní. Nerespektuje tradice - není to přijatelné, ale dá se to přežít. Ohrožuje nás ale to, co předvádí v zahraniční politice za podpory Sobotkovy vlády," má jasno Fiala. V souvislosti se zahraniční politikou připomněl také hrozby jak ze strany Ruska, tak i nebezpečí radikálního islámu.

Představil i plán ODS, kterému říká „třikrát devatenáct". Strana by totiž ráda snížila základní (nyní 21 %) sazbu DPH na 19 %. Jedná se o první krok k postupnému sbližování a zavedení jednotné sazby DPH na úrovni 15 % Za svůj projev si od spolustraníků vysloužil bořlivý potlesk ve stoje.

Ministr financí a vicepremiér Babiš v reakci na dnešní návrhy ODS prohlásil, že je nebere moc vážně. "Když byla ODS u moci, tak navyšovala daně. Superhrubou mzdu chtějí zrušit, když ji oni zavedli. Je to takové populistické plácnutí," řekl Českému rozhlasu.

Související

Více souvisejících

ODS Petr Fiala

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Karel Schwarzenberg

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 18 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy