Třešť (Jihlavsko) - Migrační krize by se neměla řešit formou povinných kvót. Při dnešním jednání v Třešti na Jihlavsku se na tom shodla vedení české Poslanecké sněmovny a slovenské Národní rady.
Pomoc by měla být na principu dobrovolnosti, řekl novinářům po jednání předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Jsme přesvědčeni, že kvóty jsou až následek, je třeba řešit příčinu, kterou je obchod s lidmi. Evropská unie by měla lépe strážit svou jižní hranici v případě potřeby i za použití policejních i vojenských složek," řekl Hamáček.
Národní rada SR bude o problému s migrací jednat pravděpodobně v úterý. Podle předsedy slovenské Národní rady Petera Pellegriniho by mělo být připravené usnesení výsledkem dohody napříč celým politickým spektrem, která rázně odmítne kvóty, ale přihlásí se k pomoci založené na dobrovolnosti. "Uvědomujeme si solidaritu se zeměmi čelícími tomuto problému," dodal Pellegrini.
Prioritou pro obě země zůstává podle Pellegriniho také vývoj na Balkáně. Předsedové obou parlamentů se dohodli na společné podzimní oficiální návštěvě Srbska a Černé Hory. "Budeme tam mluvit o podpoře jejich vstupu do Evropské unie i o ambici Černé Hory vstoupit do NATO. Nabídneme naše zkušenosti z integračního procesu," uvedl Pellegrini.
Shoda mezi Sněmovnou a Národní radou podle Pellegriniho panuje také v otázce posílení úlohy národních parlamentů v rámci EU. "Nemůžeme se spokojit s tím, že jsme často jen pasivním příjemcem toho, co přichází z Bruselu," řekl Pellegrini. Přínosná diskuse na toto téma by se podle něj mohla vést na chystané schůzce předsedů a zástupců parlamentů zemí visegrádské čtyřky s představitelem britského parlamentu.
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , uprchlíci , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 1 hodinou
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 1 hodinou
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 2 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 2 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 3 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 4 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 5 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 6 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 7 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 8 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 8 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 10 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
Lebka svaté Zdislavy se má do rukou církve vrátit v příštím týdnu, informovala policie. Pro tuto chvíli pokračují práce restaurátorů, kteří mají v okamžiku předání promluvit o své činnosti v ostře sledovaném případu, jehož vyšetřování nadále pokračuje.
Zdroj: Jan Hrabě