Praha - Vláda se ve středu zřejmě postaví záporně k návrhu novely zákona o střetu zájmů, který předložila poslankyně TOP 09 a Starostů Věra Kovářová a který předpokládá, že hradní kancléř bude majetkové přiznání podávat prostřednictvím prezidenta řediteli legislativního odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Spory o majetkové přiznání hradního kancléře Vratislava Mynáře se vlečou už delší dobu. Podle současného zákona musí kancléř přehled za předchozí rok odevzdat do konce června, zákon mu ale neurčuje kam. I proto poslankyně Kovářová chtěla upravit zákon, aby bylo vše jasnější.
Přestože kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář iniciativu Kovářové uvítal, kabinet podle předběžného stanoviska pro ministry upozorní na to, že záležitost upravuje vládní novela, jež je před projednáváním ve Sněmovně. Kabinet předloze vytkne to, že se zabývá jen postavením prezidentova kancléře a nezahrnuje taky sněmovního a senátního kancléře. Podle dokumentu totiž není vhodné, aby osoby s obdobným postavením byly v jednom případě zákonem výslovně upraveny a v dalších ne.
Vládní legislativci navíc zpochybňují legislativní odbor prezidentské kanceláře jako evidenční místo, protože není zřízen zákonem. Kabinet v novele navrhuje, aby jednotným evidenčním místem bylo ministerstvo spravedlnosti.
Vláda se kriticky staví i k dalším návrhům Kovářové, podle které by prezidentův kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politické straně nebo hnutí, měl by být bezúhonný a měl mít takové zkušenosti a morální vlastnosti, které zaručovaly, že bude funkci řádně zastávat. Tyto podmínky vychází z předpokladů pro soudce, ale prezidentův kancléř prý takto být hodnocen nemůže.
Mynář předal v červnu Kovářové majetkové přiznání za předminulý rok. Kovářová ho s Mynářovým souhlasem zveřejnila na webu. Mynář v dokumentu uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách a že je bez dluhů. Už tehdy Kovářovou vyzval, aby se v souvislosti s majetkovými přiznáními zasadila o zpřesnění zákona o střetu zájmů. Poslankyně později uvedla, že přiznání za loňský rok Mynář před veřejností skrývá.
Související

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
Vláda ČR , majetková přiznání , Věra Kovářová
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
před 1 hodinou

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
před 2 hodinami

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
před 3 hodinami

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
před 4 hodinami

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
před 4 hodinami

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
před 4 hodinami

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
před 6 hodinami

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
před 7 hodinami

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 8 hodinami

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 9 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 10 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 11 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 12 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 13 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera
MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .
Zdroj: David Holub