České Budějovice - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes slíbil, že koalice v Parlamentu prosadí schválení novely zákona o významné tržní síle. "Obchodní řetězce nesmí diskriminovat české zemědělce a české a moravské potravináře," uvedl premiér.
Podle Sobotky je prosazení zákona velká bitva. "Řetězce se brání tomu, abychom tuto novelu prosadili. V Parlamentu nasazují všechny prostředky, ale chci slíbit, že vláda to nevzdá. Jsme připraveni novelu zákona o významné tržní síle prosadit," uvedl Sobotka.
Zákon o významné tržní síle je spojován například se současnými problémy s odbytem mléka. Podle prezidenta Agrární komory Miroslava Tomana za to mohou nejen ruské sankce a zrušení mléčných kvót v Evropské unii, ale právě chování zahraničních obchodních řetězců. "Není možné, aby zahraniční obchodní řetězce diskriminovaly české zboží na českém území, není možné, aby České republika byla závislá na dovozech a ztratila svoji soběstačnost," řekl Toman.
Novelu zákona, který platí už od roku 2010, nyní projednávají sněmovní výbory. V září by měly dát svá doporučení. Novela má zákon zpřesnit a zlepšit jeho fungování, podle obchodníků však může zdražit potraviny. Antimonopolní úřad to ale odmítá.
Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes na dožínkách zhodnotil letošní sklizeň obilovin jako velice dobrou. Upozornil ale, že hospodářský rok je třeba hodnotit až je prodáno a zaplaceno. Také připomněl, že situace v některých komoditách není jednoduchá a vyzval, aby Češi nakupovali regionální výrobky.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 1 hodinou
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. V baru došlo ke smrtícímu výbuchu
před 2 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
Tragická nehoda se v pondělí stala na skládce na Jindřichohradecku. Popelářský vůz skončil na boku a přimáčkl padesátiletého spolujezdce, který utrpěl vážná zranění, jimž nakonec podlehl. Příčinou a okolnostmi tragédie se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě