Praha - Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) se chce zasadit o to, aby se už neopakovala situace z letošních schůzek prezidenta Miloše Zemana s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Moskvě a Pekingu. Čeští velvyslanci při nich chyběli.
Jednání se za českou stranu účastnil například prezidentův poradce Martin Nejedlý. "Platí, že účast velvyslance je dle mého nesmírně žádoucí, protože to potřebujeme jako ministerstvo zahraničí analyzovat. Pokládám to za zásadní věc," řekl Zaorálek. "Jsou to schůzky na nejvyšší úrovni, tam má obrovský význam, abychom přesně věděli, co se odehrálo," poznamenal.
Připomněl, že českým velvyslancem v Rusku je Vladimír Remek, o jehož jmenování na tento post se zasloužil právě Zeman. V Číně je velvyslancem Libor Sečka. Ten byl sice přítomen u tamních Zemanových schůzek s čínskými představiteli, ale nikoliv při jednání s Putinem.
Prezident sice Zaorálka osobně informoval o obsahu schůzek, ale ministr by byl raději, kdyby to slyšel přímo od diplomata.
Účast velvyslanců na zahraničních schůzkách české hlavy státu s vrcholnými představiteli jiných zemí není nikde pevně zakotvena, ale vyplývá z dlouholetých zvyklostí. Pokud prezident velvyslance na jednání nevezme, vypadá to podle Zaorálka tak, že daný velvyslanec nemá jeho důvěru.
Příští rok by mělo být jmenováno 34 nových velvyslanců. Také v zájmu toho, aby se tento proces uskutečnil bez problémů, nechce Zaorálek narušit křehké vztahy mezi vládou a Hradem. "Když jsem nastoupil jako ministr, tak situace ve vztazích mezi vládou a prezidentem nebyla dobrá. Dal jsem si za cíl to rozmrazit a vytvořit systém, aby mohli velvyslanci nastupovat na své posty," řekl.
Související
"Hanba by mě fackovala." Socdem už nejde zachránit, míní politoložka a někdejší členka Ostrá
Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
Lubomír Zaorálek , Miloš Zeman , velvyslanectví
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
před 2 hodinami
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
před 2 hodinami
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
před 3 hodinami
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
před 4 hodinami
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
před 5 hodinami
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
před 6 hodinami
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
před 6 hodinami
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
před 7 hodinami
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
před 8 hodinami
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
před 8 hodinami
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
před 9 hodinami
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
před 9 hodinami
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
před 10 hodinami
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
před 11 hodinami
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
před 12 hodinami
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
před 13 hodinami
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha přinesl nové zprávy o vyjednávání s Ruskou federací, které by mohlo vést k ukončení probíhajícího válečného konfliktu. Rozhovory, které byly zahájeny v Abú Zabí, se podle něj vyvíjejí slibným směrem a obě strany se shodují na konání dalšího důležitého kola příští týden v Ženevě. Z předloženého dvacetibodového mírového plánu zbývá dořešit již jen poslední tři body, přičemž Sybiha doufá v konstruktivní debatu o konkrétních krocích namísto prázdného řečnění.
Zdroj: Libor Novák