Praha – Mezi předsedou ODS Petrem Fialou a prezidentem Milošem Zemanem se strhla peřstřelka kvůli sobotní demonstraci na podporu hlavy státu. Tu svolala krajně pravicová Národní demokracie, kromě podpory Zemanovi se však vyvolávala protiuprchlická a protiislámská hesla. ODS se snaží zalíbit, ale nedaří se, analyzuje situaci bývalý občanský demokrat a bývalý poradce prezidenta Václava Klause Tomáš Haas.
Fiala Zemanovi prostřednictvím Twitteru vzkázal, že kdyby byl demokrat, od akce by se distancoval. Hlava státu mu pak opáčila, že si každý může demonstrovat za co chce, a popřál Fialovi, aby se našel dostatek demonstrantů, kteří vby vyjádřili podporu i jemu.
„ODS se ve své snaze zalíbit se širším voličským masám okamžitě připojí ke každému právě 'populárnímu proudu'. Bohužel nikdy netrefí na ten správný, vybírá si ten, o kterém se domnívá, že je populární a vybírá si jej podle komentářů medií," hodnotí situaci v občanské demokracie na svém facebookovém profilu Haas, který stranu opustil.
A pak se prý strana Petra Fialy diví, žo to nefunguje. „Moc ráda by byla populární a při tom neumí být ani populistická. Vždy skončí na té nesprávné straně a vždy s monoklem na oku. Vedou jí úžasně zkušení politrukové, politika dnes žádného nemá. A pokud snad nějaké přeci jenom má, drží je pro jistotu bezpečně pod zámkem," pustil se do své bývalé partaje analytik.
Pro stranu i jejího předsedu pak přidává jednu radu. „Ano, politik někdy musí vést, musí dělat nepopulární rozhodnutí a jít proti proudu. Musí ovšem vést, ne nechat se vést. A už vůbec ne politickými komentátory medií," dodává bývalý poradce Václava Klause.
Související
Drahoš udělal zásadní chybu? Poradci bývalých prezidentů mu pěkně vyčinili
Klaus a další bývalí lídři ODS mají jasno: Topolánek by byl dobrý prezident, musíme udělat vše, aby vyhrál
Tomáš Haas , Petr Fiala (ODS) , ODS
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
včera
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
včera
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
včera
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
včera
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
včera
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
včera
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
21. dubna 2026 21:57
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
21. dubna 2026 21:02
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
21. dubna 2026 20:16
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
Karlovarské obyvatele mohly v posledních dnech znepokojit informace, které se objevily na internetu a hovořily o zvýšené kriminalitě v centru krajského města. Policie ale uklidňuje veřejnost. Zpráva se podle strážců zákona nezakládá na pravdě.
Zdroj: Jan Hrabě