Praha - Občanští demokraté ve čtvrtek podali několik interpelací na ministra financí Andreje Babiše ve věci kontrolního hlášení, ten ale do práce nepřišel.
„Ministr financí je známý tím, že pohrdá Poslaneckou sněmovnou, když o dolní komoře hovoří jako o ‚žvanírně'. Tento názor ho však neopravňuje k tomu, aby do práce nepřišel. Svou neúčastí tak znemožnil opozici klást otázky v rámci interpelací. Vláda se rozhodla poškodit poctivé podnikatele, když prosadila zákon o kontrolním hlášení DPH. Svolali jsme proto mimořádnou schůzi Sněmovny, abychom účinnost legislativního paskvilu aspoň odložili. Ukazuje se totiž, že podnikatelé nejsou na nové povinnosti vůbec připraveni. Ministerstvo podcenilo informační kampaň, ptáme se, proč trvá na účinnosti zákona již od ledna, když svého selhání si musí být vědomo," říká předseda ODS Petr Fiala.
Je otázkou, proč koalice na zákonu o kontrolním hlášení DPH trvá, když o nutnosti odložit účinnost hovoří i Hospodářská komora: „Nebránili bychom se myšlence účinnost nového zákona odložit, jak požadují opoziční poslanci v návrhu, který byl coby poslanecká iniciativa nedávno předložen do legislativního procesu. Odklad bychom nepovažovali za zbytečný i proto, že kontrolní hlášení jednoznačně představuje zvýšení administrativních nákladů, a proto by jeho zavedení mělo být podnikatelům kompenzováno úlevami či zlepšeními v platební či administrativní rovině, například v podobě pružnějšího vracení odpočtů DPH, na což HK ČR upozorňovala již při projednávání tohoto zákona v loňském roce."
„Kontrolní hlášení je zavedeno například na Slovensku. Zajímalo by mě, proč se Andrej Babiš neustále inspiruje na východě, když patříme na Západ. Kontrolní hlášení DPH navíc podle mnoha právníků může být v rozporu s Ústavním pořádkem České republiky. Je tedy otázkou, proč ministr financí nepočká na rozhodnutí Ústavního soudu, aby podnikatelé měli jistotu, že jednají v souladu s platnými zákony," doplňuje Petr Fiala.
Související
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák