Kudla se mi otevírá v kapse. Marksová otevřeně promluvila o sexuálních útocích i zákazech pro migranty

Praha – Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová se v komentáři pro Právo rozpovídala o odlišných kulturách a obtěžování žen. To se prý totiž děje nejen v německém Kolíně nad Rýnem, ale i v Praze na Václavském náměstí.

„Upřímně nesnáším kultury, kde je žena člověkem druhé kategorie. Když ve Vídni v parném létě vidím dvojice, kde ženě z černého hábitu koukají jen oči, zatímco její muž si vykračuje v šortkách a tričku s krátkým rukávem, otevírá se mi kudla v kapse," začíná zostra Marksová.

Už dlouhou dobu podle svých slov sleduje v německých a britských médiích pžíběhy žen žijících v muslimských komunitách, a to, co čte se jí prý rozhodně nelíbí.

Jednak prý proto, jak se k ženám špatně chovají vlastní příbuzní. „Ale druhak – a to především – proto, jak se k tomu až dosud stavěla v západoevropských zemích oficiální místa: jedná se o kulturní záležitost, a proto nebudeme zasahovat. Mnohé ženské organizace se léta snaží tento postoj změnit s tím, že určité jednání a zvyky jsou jakoukoli kulturou neomluvitelné. Změna je ale nesmírně pomalá a těžká," uvedla sociální demokratka, že i proto vítá diskuzi, která se po silvestrovských útocích rozběhla.

Ocenila také opatření, která mají vést k omezení osahávání žen a dalších sexuálních útoků – a to včetně zákazu vstupu azylantů do bazénů. „A teď střih. Představte si, že jste česká žena slavící silvestr na Václaváku. V hustém davu vás neznámý český muž osahává, do ucha šeptá oplzlosti a tím, jak se na vás tiskne, vám chvíli fyzicky brání od něj utéct. Upřímně: takový zážitek není nic neobvyklého," myslí si ministryně práce.

Dodává, že většina žen už něco takového zažila. A přesto to na policii nenahlásila, protože nebyla zdaněna a útočník ji nanejvýš ukradl telefon. „Jak myslíte, že se policie zachová? Pošle vás domů a pravděpodobně někdo utrousí, že můžete být ráda, že si vás nějaký chlap všiml. Vždyť se vůbec nic nestalo! Ženské organizace nemlčí. Že jsou všechny formy násilí na ženách nepřijatelné a měly by být celou společností odsouzeny, se nám snaží říct už několik let. Jenže místo zamyšlení nad problémem se většinou dočkají výsměchu a zlehčování. Až do událostí v Kolíně. Změnu postoje k tomuto závažnému jevu považuji za skvělou. Jen si prosím zameťme i před vlastním prahem," dodává rázně Marksová v komentáři.

Související

Michaela Marksová /ČSSD/, exministryně práce a sociálních věcí

Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí

Politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničních věcí bude od 15. června bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Marksová by se měla zabývat podporou krajanů, rozvojovou či humanitární pomocí, podporou české vědy a výzkumu ve světě i podporou žen v diplomacii.

Více souvisejících

Michaela Marksová-Tominová Sexuální obtěžování

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

včera

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

včera

včera

včera

včera

27. prosince 2025 21:20

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

27. prosince 2025 20:05

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy