Praha - Povinnost oznámit majetek nad pět milionů korun a nemovitosti nad 20 milionů pořízené v jednom kalendářním roce chce zavést ČSSD prostřednictvím zákona o registrovaném majetku. V případě neprokázaného původu peněz k nákupu tohoto majetku by se podle návrhu zákona jeho hodnota zdanila 76 procenty.
Navrhovaná úprava se týká fyzických osob, oznámení se má podávat vždy k majetku, jehož vlastnictví povinná osoba nabyla v příslušném roce.
Mezi registrovaný majetek se počítají finanční instrumenty, za které se považují podíl na společnosti, účast v družstvu, zaknihované investiční cenné papíry, podílové listy podílového fondu a cenné papíry na jméno. Povinnost oznámit vzniká, pokud pořizovací hodnota přesáhne pět milionů korun (625násobek minimální mzdy).
Povinnost oznámení vzniká i tehdy, pokud si fyzická osoba v jednom kalendářním roce pořídí nemovitý majetek, jehož celková hodnota je vyšší než 20 milionů korun (2550násobek minimální mzdy). Autoři se při stanovení hranice inspirovali na Slovensku, kde podobný zákon začne platit od ledna 2011.
Pokud majitel neprokáže původ a zdanění peněz, za něž majetek pořídil, tak finanční úřad tyto prostředky dodatečně zdaní. Částka, kterou se nepodaří fyzické osobě prokázat jako zdaněný příjem, předkladatelé navrhují zdanit sazbou 76 procent. Hlavní účinek by podle autorů normy měl být preventivní.
Zákon dává finančním úřadům možnost po dobu tří let od nabytí příslušného majetku zpětně vyzvat v podezřelých a odůvodněných případech fyzické osoby k doložení původu majetku.
Norma počítá i institutem přiznání (odlišný od oznamovací povinnosti), který po fyzické osobě může požadovat daňový úřad v případě, že například z evidence majetku, jejího oznámení nebo katastru nemovitostí získá podezření, že k nabytí majetku se použily nezdaněné peníze. Tento nástroj může finanční úřad použít na základě dostatečného množství informací a výzvu musí schválit příslušné finanční ředitelství. Úřad fyzickou osobu vyzve k podání přiznání rovněž na základě žádosti státního zástupce.
Zákon podle předkladatelů významně omezí daňové úniky a částečně přispěje do státního rozpočtu výnosem z dodatečně zdaněného majetku.
Socialisté si stěžují, že podobná právní úprava dosud neexistuje. Zákon, který měl zavést povinnost registrovat u finančního úřadu majetek nad milion korun, nevstoupil v platnost počátkem 90. let.
"Česká republika patří mezi několik málo zemí v Evropě, kde podobný zákon nefunguje a naše finanční úřady doposud nemají účinný nástroj, jak zpětně zkontrolovat původ majetku, pokud se ukáže, že byl získán v rozporu se zákonem, například v důsledku daňových podvodů," vysvětlil návrh šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Připomněl, že vláda s podobným zákonem nepočítá.
Autoři ujišťují, že návrh není v rozporu s ústavou zakotveným vlastnickým právem, ani s mezinárodními závazky ČR. Povinnost se vztahuje až na majetek pořízený poté, co zákon vstoupí v platnost.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
před 1 hodinou
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
před 3 hodinami
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno před 3 hodinami
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
před 4 hodinami
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
před 5 hodinami
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
před 5 hodinami
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
před 6 hodinami
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
před 7 hodinami
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
před 7 hodinami
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
před 8 hodinami
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
před 9 hodinami
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
před 10 hodinami
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
před 11 hodinami
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
před 11 hodinami
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
před 12 hodinami
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
před 13 hodinami
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
před 14 hodinami
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
před 15 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková